• $8,7582
  • €10,4078
  • 499.156
  • 1391.06
07 Haziran 2021 Pazartesi 23:20 | Son Güncelleme:

İlave rezerv ümidi arttı, yeni keşif kuyusu yolda

İlave rezerv ümidi arttı, yeni keşif kuyusu yolda

Karadeniz'deki son gaz keşfiyle birlikte sondaj çıtası yükseltiliyor. “İlave rezervler için çok ümitliyiz” diyen Bakan Dönmez, Sakarya Gaz Sahası'nın güney veya batısında bir sondaj kuyusu daha açılabileceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl içinde Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'nın güney veya batısında bir sahada daha keşif amaçlı sondaj kuyusu açılabileceğini söyledi. Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'nde soruları yanıtlayan Dönmez, Sakarya Gaz Sahası'ndaki Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp gaz keşfinin ardından Amasra-1'de 135 milyar metreküp gaz keşfedildiğini hatırlatarak böylece toplam rezervin 540 milyar metreküpe ulaştığını kaydetti.

Dönmez, bu keşiflerle Türkiye'nin doğalgazda 'tüketen ülke' konumundan 'üreten ülke' konumuna ilerlediğine dikkati çekerek "Tüm ihtiyacımızın tamamını karşılamaktan uzağız ama ithalatımızı önemli miktarda azaltacağız. Amasra-1 kuyusunda Sakarya Gaz Sahası'nın kuzeydoğusunda çalışıldı. Bu yıl içinde o sahanın güney veya batısında keşif amaçlı bir sondaj kuyusu daha açabiliriz" diye konuştu.

Bakan Dönmez, 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'nin özel oturumuna katıldı. Dönmez, 'Enerjimiz Geleceğimiz Ödülü'ne layık görülen kurumların temsilcilerine ödüllerini verdi.

KARADENİZ'DE RAHATIZ

Dönmez "Bu tür aramacılık faaliyetlerinin bilinmezliği çok, birtakım tahminlerle yapılıyor ama şu anda Karadeniz'de rahatız. Karadeniz'de, düne göre ilave rezervler bulacağımız yönünde çok daha ümitliyiz" dedi.

TÜRKİYE'SİZ BİR DOĞU AKDENİZ HESABI İÇİNDELER

Zirvede konuşan KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Doğu Akdeniz'deki ülkelerin tamamının Türkiye'yi denklem dışı tutmaya çalıştığını belirterek, "Türkiye ve KKTC dışında bütün ülkelerin ortak bir paydası var o da Türkiye'siz bir Doğu Akdeniz nasıl inşa ederiz, bu zenginliklerden Türkiye'yi nasıl faydalandırmayız, nasıl dışarda bırakırız. Bunun hesabı içindeler" dedi.

YAVUZ YENİDEN AKDENİZ'E GİDİYOR

Doğu Akdeniz'deki çalışmalara ilişkin de bilgi veren Dönmez, bugüne kadar bölgede 8 sondaj yapıldığını ve bazı sondajlarda olumlu işaretler alındığını vurgulayarak, "Son değerlendirmeler yapılıyor. Ümidimizi koruyoruz. Olumlu sinyaller aldığımız saha var, orada yeni kuyu açmamız gerekiyor. Yavuz sondaj gemimiz şu an uzun dönemli bakım çalışmasında. O bittikten sonra da inşallah orada tekrar sondajlara başlayacağız." diye konuştu. Dönmez, Mısır ile deniz yetki paylaşım anlaşması yapılması durumunda bunun her iki ülkenin de menfaatine olacağını söyledi.

KONUTLARA 25 YIL YETECEK

Dönmez Sakarya Gaz Sahası için 25 yıllık işletme süresince 540 milyar metreküplük rezervle yıllık maksimum 15-20 milyar metreküplük doğalgaz üretimi yapılabileceği bilgisini paylaştı. Dönmez "Bu rakam teorik olarak konutlarda tükettiğimiz doğalgazı en az 25 yıl süreyle tam karşılıyor" dedi.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Babalar Günü dolayısıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen

Başkan Erdoğan'dan güldüren diyalog

Fenerbahçe'nin yeni hocası sonunda belli oluyor

Fenerbahçe tarihi transferi bitiriyor! İmza an meselesi...

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu