• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
14 Ekim 2021 Perşembe 08:27 | Son Güncelleme:

İhtiyaç yüzde 20 artacak! Doğal gazda kış için ek kaynak arayışı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kışın artacak doğal gaz talebine karşı ek kaynak arayışında. Bakan Dönmez, “Depolamada hazırlıkları yapıyoruz. Ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Avrupa'da yaşanan enerji krizi, kış aylarının yaklaşmasıyla tüm dünyada doğal gaz tedarikini ana gündem maddesi haline getirdi. Türkiye de bu konuda çalışmalarını hızlandırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kış aylarında artacak doğal gaz talebine karşı ek kaynak arayışında başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Avrupa ülkelerine kıyasla arz ve tedarik konusunda iyi bir noktada olduğunu belirterek, "Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE İYİ NOKTADA

EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışına video konferans yöntemiyle katılarak, bir konuşma yapan Bakan Dönmez, Avrupa'da enerji fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını, tedarik sorununun çözülememesi durumunda durumun daha da kötüleşeceğine yönelik öngörüler bulunduğunu söyledi. Avrupa'da enerji krizinin yaşandığı bu dönemde, Türkiye'nin bölge ülkelerine kıyasla arz ve tedarik konusunda iyi bir noktada olduğunu vurgulayan Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

ALTYAPIDA GÜÇLÜYÜZ

"Teknik altyapı noktasında güçlü bir durumdayız. Uluslararası boru hatları, yer altı doğal gaz depolama, LNG ve FSRU tesislerimiz gibi sistemi ciddi oranda besleyen kaynaklara sahibiz. Depolamada gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor. Öncelikle ülkemizin uzun dönemli doğal gaz anlaşmalarının olması elimizi rahatlatan bir unsur. Diğer taraftan doğal gaz ihtiyacımızın bu sene yaklaşık yüzde 20 artmasını öngörüyoruz. Farklı tedarik kanallarından ilave talebi karşılamak üzere planlamalarımızı yaklaşan kış şartlarına göre sürekli güncel tutuyoruz."

MALİYET ARTIŞLARINI EN AZ SEVİYEDE YANSITACAĞIZ

Bakan Dönmez, dünya genelinde rekor seviyede artan enerji fiyatlarından Türkiye'nin de etkilendiğine işaret ederek, "Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Elektrikte yaptığımız sosyal destek yardımlarıyla bugüne kadar 2.1 milyon haneye 3.1 milyar liralık destek sağladık. Hanehalkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin yenilenebilir enerjide kurulu gücünün 52 bin megavatın üzerinde olduğunu aktaran Dönmez, YEKA GES-5 yarışmalarının başvurularını 12 Ocak'ta alacaklarını da sözlerine ekledi.

TÜRKAKIM'DA GAZ SEVKİYATINI ARTIRIYORUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Avrupa'da yaşanan enerji kriziyle ilgili Rusya'nın "destek vermeye" hazır olduğunu belirtti, "Gaz sevkiyatını daha fazla artırmamız istenirse, artırmaya hazırız" dedi. Avrupa'ya çeşitli rotalardan gaz sevkiyatını artırdıklarına dikkati çeken Putin, "Türkiye üzerinden, Mavi Akım rotasıyla, TürkAkım ve Ukrayna üzerinden de gaz sevkiyatlarını artırıyoruz" ifadesini kullandı. Avrupalı yetkilileri suçlayan Putin, "Avrupa'daki gaz fiyatları, gaz açığı değil, elektrik açığı nedeniyle yaşandı" dedi.

  • enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı
  • fatih dönmez
  • doğal gaz
  • rusya devlet başkanı
  • türkakım
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi