• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
17 Haziran 2021 Perşembe 18:45 | Son Güncelleme:

İhracata adım attılar! 3 ayda 33 bin kadına 3 milyar lira kredi

İhracata adım attılar! 3 ayda 33 bin kadına 3 milyar lira kredi

Halkbank'ın ‘Kadın Girişimci Kredi Paketi' kadınları ihracatçı yaptı. Sadece üç ayda 33 binin üzerinde girişimciye ve 3 milyar lirayı aşan kredi hacmine ulaşan destekle, yeni yatırımlar yapıldı, kadınlar ilk kez ihracata başladı.

Halkbank'ın kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla sunduğu 'Kadın Girişimci Kredi Paketi' meyvelerini veriyor. Halkbank, kadın girişimcilere ilham vermek amacıyla düzenlediği 'Üreten Kadınlar Toplantıları'nın 4'üncüsünü; Bursa, Antalya ve Gaziantep'ten sonra Trabzon'da gerçekleştirdi. Etkinlikte Karadeniz Bölgesi'nden başarılı girişimci kadınlar deneyimlerini aktarırken, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Dünya Kadınlar Günü'nden bu yana sağlanan Kadın Girişimci Kredi Paketi'ne yönelik ilginin yurt çapında büyüyerek devam ettiğine dikkat çekti.

BAŞARI HİKAYELERİ

Osman Arslan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Üç ay içinde 33 binin üzerinde kadın girişimcimiz bu paketten faydalandı ve 3 milyar TL'yi aşan kredi hacmi gerçekleşti. Kredi paketinden faydalanan girişimcilerimizin son derece başarılı atılımlar yaptığına memnuniyetle tanık oluyoruz. Örneğin Rize'de bir girişimcimiz, yöredeki kadınların el emeğiyle işledikleri özel tasarım kıyafetleri yurtdışına pazarlamaya yöneldi, bankamızdan aldığı Kadın Girişimci Kredisi sayesinde ilk ihracat işlemini gerçekleştirdi. Gümüşhane'de kadın girişimci desteği alan, ayakkabı sektöründen bir başka müşterimizse hızla büyüyerek markalaşma sürecini başarıyla tamamladı."

KARADENİZ DURAĞI

Etkinlikte Osman Arslan, Karadeniz Bölgesi'nden 9 kadın girişimciye temsili olarak kredilerini takdim etti.

GİRİŞİMCİLER İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK DEVAM EDECEK

Osman Arslan, kadın girişimcilerin finansal olanaklara kavuşabilmesi için Halkbank olarak pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceklerini aktardı. 'Kadın Girişimci Kredi Paketi' kapsamında Karadeniz Bölgesi'ndeki durumu da paylaşan Osman Arslan, "Karadeniz Bölgesi içinde yer alan 9 ilimiz yaklaşık 2 bin adet kullandırım yapılmış olup, toplamda 177 milyon TL'yi aşkın kredi hacmine ulaşıldı" dedi. Etkinlik kapsamında 'İlham Veren Kadınlar' ve 'Gelecek İçin Sıfır Atık' başlıklı paneller de düzenlendi.

PANDEMİ ZORLUKLARINI AŞIYORLAR

Kadın girişimcilerin profili hakkında da bilgi veren Arslan, şu sonuçları paylaştı: "Sektörel olarak bakıldığında kredilerin yüzde 37'si ticaret, yüzde 31'i hizmet, yüzde 17'si ise imalat sektörüne odaklanan girişimcilerce talep edildi. Kullanılan kredinin etkisi değerlendirildiğinde, sağladığımız desteğin özellikle pandemi sürecinde meydana gelen ciro eksikliğini gidermede, yeni ekipman yatırımında, işletmenin borçlarını ödemede, üretim kapasitesini artırma veya ürün geliştirmede, son derece önemli katkı sağladığı sonucuna ulaşıldı."

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?