• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
2 Haziran 2021 Çarşamba 21:34 | Son Güncelleme:

İhracat patladı

İhracat patladı

Cumhuriyet tarihinin 5 aylık ihracat rekoru.

Son 5 ayı üst üste rekorlarla kapatan ihracatçılar, pandemi şartlarına rağmen rekorlar serisine devam ediyor. Türkiye'nin mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65.5 artışla 16.5 milyar dolara yükseldi. Bayram tatili ve tam kapanma tedbirleri nedeniyle iş günü sayısı düşmesine rağmen yakalanan bu rakam tüm yılların en yüksek ikinci mayıs ayı ihracatı oldu.

193 MİLYAR DOLAR

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile birlikte düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre Türkiye ilk 5 ayda ise 85.2 milyar dolarlık ihracat yaparak Cumhuriyet tarihinin 5 aylık rekorunu kırdı. Muş ihracatta görülen güçlü performansın mayıs ayında da devam ettiğini belirterek "Yıllıklandırılmış ihracat değerimiz ise 193.3 milyar dolar ile bugüne kadar gerçekleşen en yüksek 12 aylık ihracattır" dedi. Muş ithalatın ise mayısta yüzde 54 artışla 20.6 milyar dolar olduğunu belirtti.

SORUMSUZ TAVIRLAR VAR

Muş "Biz girişimcimizi ve ihracatçımızı destekleyerek ülkemize yatırımcı çekmenin, Türkiye'yi büyütmenin mücadelesini verirken, birileri de 'Battık, bittik, iflas ettik' söylemleriyle Türkiye'yi kötülemekte ve bu mücadeleyi baltalamaktadır. Elbette bu ülkeye bir çivi bile çakmayanların bu tip sorumsuz tavırları hiçbir zaman karşılık bulmayacaktır" diye konuştu.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

İhracatçılara desteğin süreceğini de belirten Muş, "Normalleşmeyi eskiye dönüş olarak görmüyoruz. Çeşitli desteklerle ihracatı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

BAŞKANLAR BAKANLA BULUŞTU

İhracat rakamlarının açıklandığı toplantının ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıda ihracatçılar Ticaret Bakanı Mehmet Muş talep ve önerilerini aktarma fırsatı buldu.

YILLIK HEDEF AŞILDI

TİM Başkanı İsmail Gülle "Son 12 ayda 193.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar doları aştık. 200 milyar dolarlara hep birlikte ulaşacağız. İhracat ailesi, dünyanın birçok noktasıyla doğrudan teması olması nedeniyle risk altında. Ayrıca, önemli pazarlarımızın aşı pasaportu uygulamasına başlamış olması, pazara erişim noktasında çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. O yüzden aşılama programında öncelik talep etmekteyiz" dedi.

1210 YENİ İHRACATÇI

Mayıs ayında Türk ihracatçısının, ülke bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığına vurgu yapan Gülle, "175 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik" dedi. Gülle'nin verdiği bilgiye göre ihracat ailesine yeni katılımlar da her ay olduğu gibi mayısta da hız kesmedi. 1210 firma, mayıs ayında ilk kez ihracat yaptı. Türk Lirası ile açılan beyannamelere göre, 179 ülkeye toplam 4,75 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi.

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! "Bize de öğretin"

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler