• $7,5437
  • €9,0227
  • 411.397
  • 1534
28 Temmuz 2014 Pazartesi 02:02 | Son Güncelleme:

İFM projesi turizm ve inşaat sektörüne doping yapacak

İFM projesi turizm ve inşaat sektörüne doping yapacak

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, İstanbul'un Finans Merkezi olarak markalaşmasının başta turizm ve inşaat sektörleri olmak üzere ülkenin ekonomik büyümesine artan oranda pozitif etki yapacağını dile getirdi.

AYFER ARSLAN
ayfer.arslan@aksam.com.tr

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk finans merkezi olarak İstanbul'un markalaşmasının başta turizm ve inşaat olmak üzere birçok sektöre canlılık kazandıracağını savundu.Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk'e göre, yapılan araştırmalar Türkiye’nin 2050’li yıllarda Avrupa’nın ve dünyanın sayılı büyük ekonomileri arasında yer alacağını gösteriyor. Bu doğrultuda İstanbul’un Finans Merkezi’ne dönüştürülmesi projesini, Türkiye’nin 2023 yılında 10 büyük ekonomi arasına girme hedefine giden yolda önemli kilometre taşlarından biri olarak gördüklerini kaydeden Gürerk, "İstanbul'un coğrafi konumunun ve yapılan yatırımların aynı zamanda küresel bir finans merkezi olmasında önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

BÜYÜMEYE POZİTİF KATKI

İstanbul’un Finans Merkezi olmasınin Türkiye’de finansal piyasaların gelişmesini ve derinleşmesini sağlayacağına değinen Gürerk, finansal merkeze yakın olma isteği ile hareket eden birçok uluslararası yabancı banka ve diğer kuruluşların da İstanbul’da ofis, şube ve temsilcilik açacağını ifade etti. Gürerk, "Bu durum bir yandan nitelikli işgücü istihdamını artırırken diğer yandan finans sektörü yaratacağı katmadeğer ile ülkenin ekonomik büyümesine artan bir oranda pozitif katkı sağlamaya devam edecek. Ayrıca Finans Merkezi olarak İstanbul’un markalaşması başta turizm ve inşaat olmak üzere birçok sektöre canlılık kazandıracak" görüşünü dile getirdi.

İyi getiri arayan Türkiye'ye geliyor

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, dünyada yavaşlayan ekonomik büyümeye rağmen Türkiye ekonomisi istikarlı bir şekilde dünya ekonomisinin ortalamasının üzerinde bir oranda büyüme devam ettiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Buna parelel olarak finansal açıdan güçlü ve kârlı bir şekilde büyümesine sürdüren Türk bankacılık sektörü makul bir riskle iyi bir getiri arayan yurtdışı yatırımcıların ilgi odağı" dedi.

Körfez'de şube açılışı planlanıyor

Türkiye Finans'ın yurtdışı büyüme stratejisini de anlatan Derya Gürerk, "Bankamızın hali hazırda yurtdışında şubesi veya temsilciliği bulunmamakla birlikte yakın bir zamanda körfez bölgesinde bir şube açmak için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Faizsiz bono sukuka yoğun talep

Gürerk, yurtdışından sağlanan kaynaklardaki artışı Türkiye ekonomisine duyulan güvenin büyük bir göstergesi olarak değerlendirdi. Gürerk, "Türkiye Finans olarak geçtiğimiz yıl ve bu yıl 500’er milyon TL’lik sukuk ihraçlarıyla yurtdışından finansman sağladık. Bu yılki sukuk ihracımızda uluslararası yatırımcılardan toplamda 1,4 milyar dolarlık talep topladık. Önümüzdeki dönemde de yurtdışı yatırımcıların Türkiye’nin finansal varlıklarına olan ilgilerinin devam edeceğini ve bankamızın yapacağı muhtemel ihraçlara yurtdışı yatırımcıların talebinin artarak devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.

<p>İnsanların, hayatı boyunca kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutabilmesi kalbin de ilerleyen yaşlarda

Kalp hastaları dikkat! Fazla kilolar kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat! Bağımlılık yapıyor

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı