• $8,0901
  • €9,7052
  • 452.226
  • 1409.19
22 Mart 2021 Pazartesi 20:54 | Son Güncelleme:

Hibrit tohum dünyaya açılıyor

Hibrit tohum dünyaya açılıyor

Trakya'daki iki firma tarafından geliştirilen ve üretim izni alınan iki hibrit ayçiçeği tohumu, Türkiye'de çiftçilerin kullanımına sunulmasının yanı sıra ihraç da edilecek.

Trakya Tohumcular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toruk, Tekirdağ ve Edirne'deki iki firmanın Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'yle ortak proje yürüttüğünü belirterek, "Ülkemize dış ticarette de rekabet imkanı sağlayacak iki hibrit ayçiçeği tohumunun üretim izni alınarak, tescil çalışmalarına başlandı" dedi. Toruk, şöyle konuştu:

BU YIL EKİMİ YAPILACAK

"İki hibrit tohumumuz da Rusya ve Ukrayna pazarındaki global firmalarda bulunan tohumlarla rekabet edebilecek özelliklere sahip. Yerli çeşitlerimiz arttıkça hem kalite hem de fiyat rekabeti olacaktır. Bu yıl yapılacak ekimlerle hibrit tohumlarımızı toprakla buluşturacağız. Türkiye'de ihraç edilen tohumlukların yüzde 65'i ayçiçeği tohumu. Tohumculukta yerli firmalarımızın payı çok az. Hibrit ayçiçeği tohumu Türkiye'de üretilince hem kendi çiftçimize daha uygun fiyata daha kaliteli ürün vereceğiz hem de yurt dışı pazarlarda rekabet gücümüz artacak."

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi