• $9,2563
  • €10,7502
  • 527.118
  • 1409.56
25 Eylül 2021 Cumartesi 09:32 | Son Güncelleme:

Hazır giyimcilerden 386 bin yeni istihdam

Hazır giyimcilerden 386 bin yeni istihdam

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, İstanbul'u moda merkezi, Anadolu'yu üretim üssü yapma projelerine teşvikli yatırımlarla hız verdiklerini belirterek, hazır giyim endüstrisinin 10 yılda 15 milyar liralık teşvikli yatırımla 386 bin yeni istihdam yarattığını söyledi.

Hazır giyim firmalarının küresel markaların üretim üssüne çevirdikleri Malatya'daki fabrikaları ziyaret eden İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye'yi moda endüstrisinde 5'inci sıradan çıkarıp ilk 3'e sokmayı hedeflediklerini vurguladı. Gültepe, teşvikli yatırımların 6.8 milyarlık bölümünün 5'inci ve 6'ncı bölgelere yapıldığını kaydederek, şöyle konuştu:

BATMAN İLK SIRADA

"Sektörün Anadolu'da en çok teşvikli yatırım yaptığı iller sıralamasında 1.6 milyar TL ile Batman ilk sırada yer alıyor. Batman'ı Malatya ve Diyarbakır izliyor. Sektörün hızı ve uyum kapasitesiyle de pandeminin ilk döneminde uluslararası bir krize dönüşen maske ve koruyucu giysi üretiminde küresel oyuncu olduk. Firmalarımız sadece birkaç ayda 3 milyar liranın üzerinde teşvikli yatırımla maske ve koruyucu giysi üretiminde Türkiye'yi dünyanın en büyük ikinci ülkesi yaptı."

MÜJDELERLE UMUTLANDIK

Devletin bugüne kadar hep sektörün yanında olduğuna vurgu yapan Gültepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir hafta önce ihracatçılara verdiği müjdelerin kendilerini daha da umutlandırdığını söyledi. Mustafa Gültepe, İhracatı Geliştirme Fonu'nun kurulması, Eximbank'ın yeniden yapılandırılması, İstanbul'da fuar merkezi projesi ve uzak ülkeler için ihracat stratejisi geliştirilmesinin hedeflerine ulaşmada pozitif yansımaları olacağına inandığını da sözlerine ekledi.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi