• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
18 Haziran 2021 Cuma 23:12 | Son Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Enflasyon hedefinden taviz vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Enflasyon hedefinden taviz vermeyeceğiz

Sanayiciden 4 talep. Sanayinin kendini ispatladığını belirten Bakan Elvan, sanayiciden 4 beklentisini şöyle sıraladı: Dijitalleşmeyi teşvik eden yatırımlara öncelik verin. Ödeyebileceğiniz kadar borç alın. İstihdama özen gösterin. Yeşil dönüşümü kaçırmayın.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Türkiye, küresel ekonominin sayılı üretim ve inovasyon merkezlerinden biri olabilir. İnanın bunun önünde hiçbir engel yok. Pandemide Türk sanayisi kendini ispatladı, en zor durumlarda bile müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi" dedi. Elvan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Büyük Salonu'nda düzenlenen 'Bursa İş Dünyası ile Buluşma' programında, hükümet olarak sanayicilerin yükünü alacak ve işlerini hızlandıracak düzenlemeleri yapmakta kararlı olduklarını söyledi.

DİJİTALLEŞME VURGUSU

Sanayinin daha ileri taşınması adına sanayicilerden 4 temel beklentileri bulunduğunu bildiren Elvan, şunları söyledi: "Birincisi, yüksek katma değer üreten, dijitalleşmeyi teşvik eden ve rekabet gücünüzü artıracak yatırımlara öncelik vermenizi arzu ediyoruz. İkincisi, borç-öz kaynak dengenizin daha dikkatli ayarlanması hususu. Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına lütfen girmeyin. Üçüncüsü istihdam ve teknoloji dengesinin çok iyi kurulmasına özen gösterin. Dördüncü ve son olarak sanayinin yeşil dönüşümü konusunu da odaklı bir şekilde ele almamız şart. Yeşil teknolojiler, küresel çapta yeni ürünler ve piyasalar oluşturmak için ciddi bir büyüme potansiyeli sunuyor. Türkiye, yeşil devrimin öncülerinden biri olabilir."

ARA ELEMAN SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ

Bakan Elvan, sanayicilerin ara eleman bulma noktasında karşılaştıkları zorlukların farkında olduklarını belirterek şöyle devam etti: "Bu sorunu çözmek üzere çok önemli bir adım atıyoruz. Mesleki eğitim merkezlerini gençlerimiz için çok daha cazip kılacağız. Kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlayacak, bu merkezlerde eğitim gören öğrencilerin ücretlerini kamu tarafı olarak biz karşılayacağız."

ENFLASYONLA MÜCADELE TÜM POLİTİKALARIMIZIN MERKEZİNDE

Bakan Elvan, "Yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda, sanayici de önünü göremez, uzun vadeli yatırım yapmaya da cesaret edemez. İşte bu yüzden, enflasyonla mücadele tüm politikalarımızın merkezinde yer alıyor" dedi. Elvan, döviz kurundaki istikrarın da önemli olduğuna işaret ederek, "Son dönemde, döviz kuru geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin daha da arttığını görüyoruz. Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşmeye başlamasıyla ülkemizin risk primi de düşecek, sermaye girişi hızlanacak, TL varlıklara talep artacak ve oluşan güven ortamı istikrarlı büyümeyi de beraberinde getirecek" ifadelerini kullandı.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?