• $8,2748
  • €9,7385
  • 499.131
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
10 Kasım 2014 Pazartesi 01:45 | Son Güncelleme:

Hazımsızlık ekonomisine inat, havalimanı tıkır tıkır!

Hazımsızlık ekonomisine inat, havalimanı tıkır tıkır!

'Olumsuzlama' kampanyasının hedefinde 'sistematik kargaşa' amacı var. "Bu filmi görmüştük" diyen THK Üniversitesi Rektörü Ban'a göre buna kalkışanlar, ‘algı operasyonu’yla işlerin yolunda gitmediği mesajı vermeye çalışıyor...

BURÇİN GÖKTAN/EKONOMİ SERVİSİ

‘Paralel darbe komisyonu’ algı operasyonunu bu kez Üçüncü Havalimanı üzerinden sürdürüyor. Dün havalimanı inşaatında çekilen son fotoğraflar, havalimanı inşaatının yoğun tempoyla sürdüğünü gözler önüne serdi. 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

HEDEFTE DEV PROJELER VAR

THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, “Gezi, 17-25 Aralık ve Kobani provokasyonu… Bunların hepsi Türkiye’nin dev projelerini engelleyecek bir algı operasyonu içindi. Bunu yapanlar sistematik şekilde yatırımlar ve piyasalarda kargaşa yaratmayı hedefliyor” dedi.CAZİBE MERKEZİ İÇİN GEREKLİ

Konuya ilişkin AKŞAM’a konuşan Prof. Dr. Ünsal Ban,”3. Havalimanı yatırımları başladığından beri bu tip oyunlar oynanıyor. Ancak bunlar, Türkiye’nin büyümesine engel olamayacak” dedi. Bir ülkeyi cazibe merkezi yapmak için 2 şeyin çok önemli olduğunu belirten Ban,“Birincisi ve en önemlisi büyük bir havaalanına sahip olmak. Böylece dünyanın her yerinden o ülkeye gelinmesi kolaylaşacaktır. İkincisi ise enerji maliyetleri. Bir üretken bir ülkeyiz ve enerji maliyetleri düşerse büyüme hızımız da o oranda artar. Türkiye'nin büyümesini istemeyen  güçler en çok bunlar üzerine oynuyor“ diye konuştu. 

ADI: ALGI OPERASYONU

Bu polemiklerin de Türkiye’nin büyümesinden korkan dış güçlerin birer oyunu olduğunun altını çizen Ban, “3. Havaalanı ile ilgili yalan algı yaratmaya çalışıyorlar. Toplumun bunu ‘istememesini’ sağlayarak kargaşa hedefleniyor“ dedi. 
İnsanların küresel oyunları iyi okuyabildiğini belirten Ban, halkın bu oyuna da gelmeyeceğini kaydetti. SADECE MALİYET

Ban, inşaat alanında bu tip bir balçığın söz konusu olsa dahi çok önemli bir mevzu olacağını, belki inşaat maliyetleri biraz yükseltebileceğini ancak abartıldığı kadar bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Ban ayrıca, bunun haberleştirmenin utanç verici olduğunu kaydetti. 

Sıradaki oyun dolar ve borsa

Yeni havalimanıyla ilgili bu son oyunun da işe yaramayacağını belirten Ban, “Dış güçlerin bundan sonraki oyunları dolar ve borsada olacak. Doları yükseltip borsa yı düşürecekler. Böylece ekonomik kargaşa yaratarak, ekonomik istikrar olmadığı göstermeye çalışacaklar. Bu coğrafya bu oyunlara hep gebedir" diye konuştu.

Bu operasyonu daha önce de denediler

Türkiye’DEKİ istikrardan tedirgin olanların daha önce de bu tip oyunlar oynadığını hatırlatan Ban, “Gezi olayları oldu. Amaç dev projeleri engellemekti. Ardından 17-25 Aralık, PKK.. Bunların hepsi yatırımları engellemek amaçlıydı. Şimdi yeniden 3. Havalimanı yatırımına yönelik bir operasyona giriştiler. Dış güçlerin hedefinde bu yatırım var" dedi.  

300 milyon euroluk 'makine'

Sadece zemin için 300 milyon euroluk makine parkı kuruldu. Bu makine parkında;
- 1.200 yüksek tonajlı kamyon
- 150 adet 90 tonluk ekskavatör
- 95 dozer
- 70 greyder
- 75 loader
- 140 adet 25 ton ağırlıklı silindir var. 

120 bin kişiye iş kapısı

ÜÇÜNCÜ havalimanı on binlerce kişiye ekmek kapısı olacak. İnşaatın başlamasıyla birlikte yılda ortalama 80 bin kişiye iş sağlayacak olan havalimanı, hizmete girmesiyle de yılda 120 bin kişilik istihdam sağlayacak.

Tek karede 85 iş aracı!

ÜÇÜNCÜ havalimanı, gökyüzünden görüntülendi. Alanda dolgu ve sondaj çalışmaları yapılırken, hafriyat kamyonlarının yoğun çalışması dikkat çekiyor. Çalışmaların hızlandığını söyleyen Yeniköy Mahallesi'nin sakinleri, gece-gündüz çalışmalarını takip ettiklerini belirtti. Hatta vatandaşlar çalışmaların yoğunluğundan ve kamyon seslerinden, uykusuz kaldıklarını söyledi. 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı görüntülü mesajda

Başkan Erdoğan'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İşgalci Ermenistan yine sivilleri hedef alarak Berde şehir merkezini vurdu

Sertab Erener ve Yonca Evcimik Bodrum'da çöp topladı