• $ 5,9025
  • € 6,6388
  • 254.515
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Havza bazlı üretim tarımı uçuracak

Türkiye’nin 7 bölgesi havza ölçeğinde mercek altına alınacak. Bölgede hangi üründen çok verim sağlanacağı belirlenecek.

Yelda GÖKDAĞ

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal hasılayı optimum düzeye ulaştıracak “Havza Bazlı Üretim Modeli”ni devreye sokuyor. Yeni modelle Türkiye’nin yedi bölgesi havza ölçeğinde ayrı ayrı mercek altına alınacak. Çalışma kapsamında, hangi bölgede, hangi üründen en yüksek verimin sağlanacağı belirlenecek. Havza Bazlı Üretim sisteminin devreye girmesiyle birlikte, çiftçiye sağlanacak üretim ve hibe destekleri, yeniden düzenlenecek. Modelin uygulamaya sokulması tarım ürünlerinde yurtiçi arz-talep dengesini sağlarken, ihracat çıtasını da yükseltmiş olacak. Ayrıca, tarım politikalarında Ankara merkezli ağırlık, taşra teşkilatlarıyla paylaşılacak. Açıklama Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Oruç Baba İnan’dan geldi. İnan, TBMM Çevre Komisyonu üyelerinin Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelik ziyaretinde, milletvekillerine yeni modelin detaylarını anlattı.  

MAKSİMUM FAYDA 

Oruç Baba İnan şunları kaydetti: “Doğal kaynaklar ve hasıla maksimizasyonuyla bir optimizasyon çalışması yapacağız. Burada hangi havzada hangi ürün en iyi yetişiyorsa; bir tarafa tüketim tarafından ihtiyaçlarımızı diğer tarafa kaynaklarımızı koyarak durumu saptayacağız."

YERLİ ÜRETİMLE 2021’DE ET İTHALATI BİTECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, kırmızı ette arz-talep dengesinde yaşanan arz eksiğini giderecek ve et ithalatını sonlandıracak program için harekete geçti. Bu çerçevede gerekli planlamaların yapıldığını belirten Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yerli hayvan üretimine ilişkin adımlar süratle atılacak. Et ithalatı 2021 yılında bitecek" diye konuştu.

YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ 

Havza bazında yönetim modeliyle idari yönetim modelinde değişikliğe gidileceğini ifade eden İnan, “Bunu çok kısa yerinden yetkin yönetimle özetleyebiliriz. Bakanlığın ağırlık merkezi Ankara’dan biraz daha taşraya dağıtacağız" dedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Binali Yıldırım´dan İmamoğlu´na: Veri Kopyalama İşi, Bir FETÖ Taktiğidir

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rus lider Putin’den Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e sürpriz