• $7,4653
  • €9,0138
  • 410.738
  • 1531.05
27 Ağustos 2012 Pazartesi 10:53 | Son Güncelleme:

Havaş'ın %35'ini almaya kilitlenen TAV, halka arza da sıcak bakıyor

Havaş'ın %35'ini almaya kilitlenen TAV, halka arza da sıcak bakıyor

TAV, Havaş'ta HSBC ve İş Girişim Sermayesi'nin elinde bulunan %35'lik hisseye odaklandı. Amaç şirketin %100'ünü alıp Havaş'ı halka açmak

TAV Havalimanları, yüzde 65 hisse sahibi olduğu Havaş'ta kalan yüzde 35 hisseyi satın almak için görüşmelere başladığını geçen hafta açıklamıştı. TAV Havalimanları Holding'in CEO'su Sani Şener, işlem sonrası Havaş'ın ana stratejisinde bir değişiklik planlamadıklarını belirterek, 'Havaş'ın halka arzını biz uzun zamandan bu yana istiyoruz, Havaş'ın yüzde 100'üne sahip olduğumuz 2008 yılı başındaki açıklamalarımızda da halka arzı dilediğimizi ifade ediyorduk, halka arza her zaman sıcak bakıyoruz, piyasa koşullarına göre değerlendireceğiz' dedi. Şener, satın alma işlemiyle ilgili görüşmelerin kısa zamanda sonuçlanmasını hedeflediklerini de söyledi. TAV Havalimanları Holding, tamamına sahip olduğu Havaş hisselerinin yüzde 28.33'ünü HSBC, yüzde 6.67'sini ise İş Girişim Sermayesi'ne 2009 yılında sattı. Bu işlem sırasında Havaş'ın şirket değeri 180 milyon euro olarak belirlendi.

Havaş'ın değeri, TAV'ın yüzde 5'i
ANALİSTLER, Havaş'ın yüzde 35 hissesinin geri alımı işleminde fiyatın ön plana çıktığını belirtirken, işlemde TAV Havalimanları'ndan nakit çıkışının sınırlı olmasını bekliyor.  EFG Analisti Burak İşyar, 'Havaş için değerlememiz 133 milyon euro seviyesinde. Havaş'ın, TAV'ın toplam değerlemesindeki payı ise yüzde 4. Bu nedenle satın alma işleminin şirket üzerinde çok fazla etkisi olmasını beklemiyoruz' dedi. İş Yatırım Analisti Efe Kalkandelen, 'Bu aşamada TAV'ın hisseleri hangi fiyattan geri alacağı ön plana çıkıyor. Ancak Havaş hisseleri değerlememize göre TAV'ın toplam değerinin yüzde 5'ini oluşturmakta. Dolayısıyla, yüzde 35 hissenin alımı nedeniyle nakit çıkışı sınırlı olacak' dedi.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Mart 2013'te hayatını kaybeden Müslüm Gürses'i, bir uçak yol

Bakan Çavuşoğlu'nun Müslüm Gürses'le hatırası

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı