• $8,2788
  • €9,747
  • 499.656
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Haziran 2020 Perşembe 00:13 | Son Güncelleme:

Havalimanlarına test merkezleri açılıyor

Havalimanlarına test merkezleri açılıyor

Turizm Bakanı Ersoy, İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun havalimanlarında 1 Temmuz'a kadar, diğerlerinde de 15 Temmuz tarihine kadar Kovid-19 test merkezlerinin açılacağını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yoğun havaalanlarında 1 Temmuz’a, diğerlerinde 15 Temmuz’a kadar Kovid-19 test merkezlerinin açılacağını bildirdi. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na katılan Ersoy, “İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun olanları 1 Temmuz’a kadar diğerlerinde de 15 Temmuz’a kadar açıyoruz. Bir yolcu ülkesine gittiği zaman istiyorsa burada bir test yaptırabilir. Testin sonucunu da 15 euro gibi çok makul bir ücret yaptık” dedi.

60 ÜLKEDEN GELDİLER

Otellerin aşamalı bir şekilde sertifikasyonunun başladığına işaret eden Ersoy, Türkiye’ye en çok yolcu veren 60 ülkenin büyükelçisini ve bu ülkelerin Türkiye’deki yerleşik basın mensuplarını da Antalya’ya davet ettiklerini anımsattı. Turizm Bakanı Ersoy, “Gezdiler, sorular sordular, açık olan otelleri gördüler” diye konuştu. Ersoy, büyükelçilerin sertifikasyon sisteminin beklentilerin çok üstünde olduğunu söylediğini aktardı.

‘GİZLİ MİSAFİR’ DENETİMİ

Ersoy, şunları söyledi: “Sertifika, periyodik denetlemeyi içeriyor. Bizim, ‘gizli misafir’ dediğimiz bir denetim programımız daha var, habersiz misafir gibi. Denetçi geliyor, otele rezervasyon yaptırıyor, bütün denetimlerinizi yapıyor. Göstermelik, ‘hazırlığımı yapayım denetçi gittikten sonra ben eski tas eski hamam öyle bir şansınız yok. Gizli misafir geliyor, denetiminizi yapıyor, raporunuzu tutuyor ve gidiyor.”

YABANCILAR GÜVENDİ

Almanya’dan gelecek misafirlere yönelik ekstra birkaç kriter istenildiğine işaret eden Ersoy, “Bir Alman basın mensubu vaka sayılarına güvenilip güvenilmeyeceğini sordu. ‘İstediğin hastaneyi gez, bomboş’ dedim. Gezip, ‘Haklısınız’ dediler. Kendilerini güvende hissettiklerini söylediler. Cumartesiden beri Avrupa basını, burada gördükleri sistemi yoğun bir şekilde anlatıyor. Büyükelçiler de kendi ülkelerine sistemle ilgili raporlamaları yapmış” dedi.

‘İSTANBUL’ AB PROTOKOLÜNE GİRDİ

Salgın sonrası aldığı sıkı önlemlerin ardından İstanbul Havalimanı, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) yayımladığı ‘Kovid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzalayan havalimanları arasına katıldı. Fransa, İtalya, Almanya, Yunanistan, İngiltere, İspanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Avusturya, Romanya gibi ülkelerden havalimanlarının imzaladığı protokolü, Türkiye’den imzalayan ilk havalimanı İstanbul Havalimanı oldu. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Samsunlu, “Protokol çok kıymetli. Dış hat yolcularımız İstanbul Havalimanı’nı güvenle tercih edebilirler” dedi. 

1650 OTEL VE RESTORAN BAŞVURDU

Sertifikasyonun zorunlu olmadığını gönüllülük esasına dayanığını belirten Bakan Ersoy, “Buna rağmen çok talep var. An itibarıyla başvuran otel sayısı 727’yi geçmiş, restoran sayısı da 900’lere gelmiş yani 1650 civarında bir başvuru var şu ana kadar. Biz 2 binleri geçer diye söylüyorduk ama sadece oteller 2 bini geçecek, en az bir 3 bin, 5 bin de restoran gelse, çok ciddi bir başvuru var” ifadelerini kullandı. Ersoy, sertifikasyonun taahhüt edilen standartların doğru şekilde sunulduğunu gösterdiğini söyledi. 

AVRUPA’DA EN GÜVENLİ BİZİZ

Bakan Ersoy, turizmde alınan önlemlerle Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içinde en güvenlisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sertifika edilmiş tesislerde Avrupa standartlarında en güvenlisi biziz. Çünkü çok fazla kriterimiz var, periyodik olarak denetimlerini yapıyoruz. Bu kadar iyi oturmuş Avrupa’da başka bir sistem yok.” Ersoy, Türkiye’de tatil yapacak yabancı turistler için bir sağlık sigortası geliştirdiklerini de belirtti. 

İNGİLTERE: TÜRKİYE’YE KARANTİNA YOK

İngiliz medyası, İngiliz hükümetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkeye tatile gidenlere, dönüşte uygulanan 14 gün karantina kuralını kaldırmaya hazırlandığını duyurdu. ‘Hava köprüsü’ Türkiye, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hırvatistan, Avusturya ve Almanya’yı kapsayacak.

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, AKŞAM  TV’den Ezgi Aşık’ın gündeme

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov AKŞAM TV'ye konuştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Cumhuriyet'in 97. yılına özel Milli Mücadele Sergisi yarın açılacak

Fotoğrafçıların cesaret isteyen pozları