İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Havacılıktaki ‘uçuş’ jetlere ilgiyi artırdı  

Yaşanan son talihsiz kaza jetleri tekrar gündeme getirdi. 2008 yılında Türkiye’de 55 olan iş jeti sayısı, mart ayı itibarıyla 82’yi buldu.

x

MİRAY ÇİMEN

Başaran Holding’e ait TC-TRB tescilli Bombardier Challenger 604 tipi iş jetinin düşerek 11 kişinin hayatını kaybetmesi Türkiye’deki iş jeti kullanılırlığını da gündeme getirdi. Ağırlıklı olarak işadamlarının kullanmayı tercih ederken, bürokratların da bazı özel durumlarda kullandığı iş jeti sayısı mart ayı itibarıyla 82 oldu. Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5.6 büyürken, Türkiye bu sektörde yüzde 14’lük bir büyümeyi yakaladı. Buna paralel olarak iş jetlerine olan talep de arttı. 2008’de Türkiye’de 55 olan iş jeti sayısı, mart ayı itibarıyla 83’e ulaştı. 11 kişinin hayatını kaybettiği kazaya karışan jetin düşmesiyle ise bu sayı 82’ye geriledi.

20 MİLYONU BULUYOR

Jetlerin, Türkiye’deki piyasa değeri ortalama 8 ila 10 milyon dolarken e bazı jetlerin fiyatı 20 milyon doları bulabiliyor. Jetlerin, saatlik kiralama ücretleri ise 3 bin ila 4 bin dolar arasında değişiyor

Kaptan pilota 10 bin dolar maaş

SÖZ konusu Jetleri kullanan kaptan pilot 10 bin dolar maaş alırken, ikinci kaptan pilotun maaşı 6 bin 500 doları buluyor. Jetler için hava sahası kullanılan her ülkeye de ayrıca para ödeniyor. Dünyada iş jetleri konusunda en büyük pazar ABD’de bulunuyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
CHP Maltepe mitingi için başka illerden seçmen getirtti

İnce´nin Maltepe mitingi oyunu ifşa oldu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ermenistan titreyecek! 'Türkiye ile girebiliriz!'

Savunma Bakanı: SOM füzemizi satmaya başladık

En Çok Okunanlar