• $9,5219
  • €11,0593
  • 547.374
  • 1507.57
5 Mayıs 2011 Perşembe 11:37 | Son Güncelleme:

Halka arz rüzgarını 14 yıl sonra Adana'ya taşımaya hazırlanıyor

Halka arz rüzgarını 14 yıl sonra Adana'ya taşımaya hazırlanıyor

Adana'da tekstil sektöründe faaliyet gösteren Bilici Yatırım, mayıs ayının ikinci yarısında yüzde 33.10 hissesini halka açacak. Bilici, 14 yıl aradan sonra Adana'dan İstinye'ye açılan ilk şirket olacak

Ayfer ARSLAN
GAP, Mango, Mark&Spencer ve Zara gibi dünya modasına yön veren 200 şirkete kumaş üreten Adana'nın köklü ailelerinden Bilici Ailesi, tekstil sektöründeki birikimlerini İstinye'ye taşıyacak. Mayıs ayının ikinci yarısında yüzde 33.10 hissesini halka arza hazırlanan Bilici Yatırım, halka arzdan elde ettiği geliri ise turizme yatıracak. TSKB GYO ile yüzde 50-50 ortaklık yapısıyla Adana'da 5 yıldızlı bir otelin temelini atacaklarını belirten Bilici Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, gayrimenkul, enerji ve organik tarım sektörlerine de yatırım yapacaklarını açıkladı.
Halka arz kararının geçen yıl alındığını anlatan Mehmet Ali Bilici, aile büyüklerinin önce 'Nereden çıktı halka arz? Paramız var, borcumuz yok. Eski köye yeni adet mi getireceksiniz' diyerek karşı çıktığını aktardı. 
 Halka arza finansal bir operasyon olarak bakmadıklarını ifade eden Bilici, 'Herhangi bir kaynağa ihtiyacımız olduğu için bu kararı almadık. Yeterince sermayemiz var, hiç borcumuz yok. Amacımız Bilici Yatırım'ı daha kurumsallaştırmak ve holdingleşme yolunda ilk adımı atmak. Çocuklarımız gelecekte daha ciddi bir şirketin başına gelsinler istiyoruz' diye konuştu.
26.8 MİLYON TL GELİR
 Bilici Yatırım'ın 81 milyon liralık piyasa değeriyle borsaya geleceğini belirten Mehmet Ali Bilici, halka arzdan 26.8 milyon liralık gelir bekliyor. Adana'da TSKB GYO ile ortaklaşa yapılacak 5 yıldızlı otel yatırımının maliyetinin de 23 milyon doları bulacağını ifade eden Bilici, 'Önümüzdeki aylarda inşaatın temeli atılacak. 26 bin metrekare inşaat alanı var. 18 ayda tamamlayacağız. Turizmdeki ilk yatırımımız olacak. İşletmesi için uluslar arası zincirler ile görüşüyoruz' dedi.

Zeytinyağı üretmeyi planlıyor
HALKA arzın ardından turizmin yanı sıra enerji, gayrimenkul ve tarım alanında da yatırımlar yapmayı planladıklarını anlatan Mehmet Ali Bilici, şunları söyledi: 'HES alanında lisansı olanlar ile ortaklık imkanlarını araştırıyoruz. Ceyhan'da çırçır fabrikamız vardı. Bölgedeki gelişmelere paralel arsamızda ya alışveriş merkezi ya da konut projesi yapacağız. Ayrıca zeytinlik ve meyva ağaçlarımız var. Kendi markamız ile zeytinyağı üreteceğiz.'
 

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu