• $ 7,0504
  • € 8,4071
  • 462.407
  • 1091.8
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Şubat 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Hal ile aynı, pazarın yarısı

İstanbul ve Ankara’da başlayan tanzim satış noktalarındaki sebze ve meyve fiyatları hal fiyatlarıyla aynı. Etiketlerde yazan rakam TÜİK’in ocak ortalamalarından yüzde 50 ucuz.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş artışın önüne geçmek için ilk olarak İstanbul ve Ankara’da hayata geçirilen tanzim satış noktalarına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Sayıları İstanbul’da 34 ilçede 50’ye Ankara’da 30’a çıkacak tanzim satış noktalarındaki fiyatlar, hal fiyatlarıyla aynı seviyede bulunuyor. Halde kilosu 3 TL olan domates, pazarda 5 TL’ye İstanbul’daki tanzim satış noktasında 4 TL’ye, Ankara’daki tanzim satış noktasında ise 3 TL’ye satılıyor. Yine satış fiyatı halde 3.7 TL, pazarda 7 TL olan salatalığın İstanbul’daki tanzim satış noktasındaki fiyatı 4.5 TL, Ankara’da 4 TL seviyesinde bulunuyor. Tanzim satış noktalarında patlıcan kilosu 4.5 TL’den satılıyor. 

ORTALAMALARIN ALTINDA

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçen hafta açıklanan ocak ayı verileri ile karşılaştırıldığında bugün satışına başlanılan sebze fiyatlarında yarı yarıya hatta bunu da aşan farklar dikkat çekiyor. TÜİK verilerine göre ocak ayı Türkiye ortalaması 4.9 TL olan kuru soğanda Ankara’da dün başlayan satışlarda fiyat etiketi 2 TL olurken, ocak ayı Türkiye ortalaması 6 TL olan domateste tanzim satışları 3 TL’den yapılıyor. Ocak ayı Türkiye ortalaması 3.6 TL olan patatesin kilosu tanzim noktalarında 2 TL’den satılıyor. Ocak ayında salatalığın kilosu ortalama 5.9 TL, biberde 9.8 TL seviyesinde gerçekleşti. 

CHP’li aday sevdi

Tanzim satış noktasına gelen CHP’nin Bayrampaşa Belediye Başkanı adayı Remzi Albayrak, yanına gelen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'e vatandaşa sunulan hizmeti beğendiğini açıkladı.  

Tanzim satış noktasına gelen CHP’nin Bayrampaşa Belediye Başkanı adayı Remzi Albayrak, yanına gelen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'e vatandaşa sunulan hizmeti beğendiğini açıkladı.  

SAMİHA BİNGÖL: Buradaki fiyatlar markete göre de pazara göre de çok iyi. Artık ihtiyaçlarımı buradan karşılayacağım.

MURAT TELLİOĞLU: Enflasyonla topyekun mücadele bu olsa gerek. Pazarda 12 lira olan patlıcan burada 4.5 lira. Allah devletimizden razı olsun.  

Kredi kartıyla ödeme imkanı

Ankara'da 15 noktada başlanan tanzim satış merkezleri, 7 gün açık olacak. Vatandaşa alışverişlerde nakit ve kredi kartıyla satış imkanı sağlanacak.

İstanbul’da 3 kilo sınırı

Yıldırım Mahallesi’ndeki tanzim satış noktasının açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, “Tanzim satış noktası 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek. Tabii ki ürün çeşitlerimiz var. Alışverişlerde 3 kilogramlık bir sınırlamamız var" dedi.

Berat Albayrak İstanbul Üsküdar'daki tanzim satış noktasını ziyaret etti.

Fahiş fiyatlama yapmak isteyene müsaade etmeyiz 

Bakan Albayrak, “Tanzim satış noktalarındaki fiyatlar Türkiye’ye yayılacak. Fahiş kara izin vermeyiz” dedi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış noktalarındaki fiyatlara ilişkin, “Bu fiyatların yayılmaya başladığını tüm Türkiye’de göreceğiz. Amaç da bu zaten... Spekülasyon yapmak isteyen, fahiş kar, fahiş fiyatlama yapmak isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi. Üsküdar Meydanı’nda kurulan tanzim satış noktasını ziyaret eden Albayrak, belirlenen 9 ürünün direkt üreticiden alınarak hiçbir marj konmadan, hızlıca gayet uygun ve makul fiyatlarla vatandaşa sunulduğunu bildirdi. Geçen hafta denetimlerde yetkililerin bazı hallerde saldırıya uğradığını anımsatan Albayrak, “Buna izin vermemiz mümkün değil. Vvatandaşın sofrası, gıdası, boğazı, cebiyle oynayamazsınız “ diye konuştu. 

Ankara'da ASELSAN personelini taşıyan minibüs ile yolcu otobüsü çarpıştı

Ankara'da ASELSAN personelini taşıyan minibüs ile yolcu otobüsü çarpıştı

Dolar bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar kuru ne oldu?

Dolar bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar kuru ne oldu?

Şifa kaynağı tahinin vücudumuza etkileri

Şifa kaynağı tahinin vücudumuza etkileri

Koronavirüs nedeniyle seferler iptal olunca minibüsü ev yaptı: Taliplisi

Koronavirüs nedeniyle seferler iptal olunca minibüsü ev yaptı: Taliplisi çok, gören satın almak istiyor