• $8,0983
  • €9,712
  • 454.403
  • 1378.37
05 Nisan 2021 Pazartesi 21:43 | Son Güncelleme:

Güvenli yollar sayesinde ölümlü kaza % 79 düştü

Güvenli yollar sayesinde ölümlü kaza % 79 düştü

Bakan Karaismailoğlu, bölünmüş yol ağı sayesinde kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 79 düşüş yaşandığını söyledi. Karaismailoğlu “Yüz bin kişi başına kazalarda can kaybı ortalaması dünyada 18 iken ülkemizde 6.6'ya geriledi” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 71. Karayolları Bölge Müdürleri Genel Toplantısı'nda bölünmüş yollarla ilgili verileri paylaştı. Karaismailoğlu güvenli ve kusursuz yollar sayesinde yıllarca ardı arkası kesilmeyen, tüm ülkeyi yasa boğan ölümlü trafik kazaları haberlerinin artık yok denecek kadar azaldığını söyledi. Karaismailoğlu "Kara yollarımızda seyreden araç sayısı artarken, 100 milyon taşıt×kilometre başına düşen kaza anında ölümler 5.72'den 1.21'e düşerek kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 79 azalma sağlandı" dedi.

19 MİLYAR TASARRUF

Karaismailoğlu "Yüz bin kişi başına trafik kazalarında can kaybında dünya ortalaması 18 iken, ülkemizde bu rakam 2019 sonu itibarıyla 6,6'ya gerilemiştir. Bölünmüş yollarımızdaki hızımız da saatte 40 kilometreden 88 kilometreye çıkarken, seyahat süresi yarı yarıya azalmıştır. Yollarımızın işletme performansının artırılmasıyla bugün zaman ve akaryakıttan yıllık 19 milyar liraya yakın tasarruf sağlıyoruz" diye konuştu.

1 MİLYON İSTİHDAM

Yatırımların etkisiyle yıllık 1 milyon 20 bin kişilik istihdam imkanı doğduğunu anlatan Karaismailoğlu, ulaşım alanında yatırımlara devam edeceklerini belirtti. Bugünün dünya ticaretinde ve üretiminde söz sahibi olan Avrupa, Asya ve Afrika'nın tam merkezinde bulunan Türkiye'nin lojistik süper güç haline getirildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, İngiltere'den Çin'e ulaşan Orta Koridor'un hem en önemli köprüsü hem de hakimi olma yolunda ilerlediklerini kaydetti.

KANAL İSTANBUL'DA İHALE İÇİN HAZIRLIK

Karaismailoğlu, dünyanın büyüyen ve gelişen ticaret yolları perspektifinden bakıldığında Kanal İstanbul'un öneminin görüldüğünü bildirdi. Karaismailoğlu "İstanbul Boğazı keskin dönüşleri, dip akıntısı ve yoğun trafiği yüzünden yönetilmesi zor bir su yoludur. Bugün 14 saat olan bekleme süresi, gelecekte 48 saate varacak. Kanal İstanbul ise gemi geçişi için ideal bir yol. Proje çalışmaları, imar planları tamamlandı ve ihale hazırlıkları devam etmekte. Çok yakın bir zamanda projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıktayız" dedi.

HAZİRANDA İKİ YENİ YHT HATTI DEVREDE

Demir yollarını yeniden devlet politikası haline getirdiklerini anlatan Karaismailoğlu, "Haziran ayı itibarıyla bütün vatandaşlarımızı Ankara-Sivas ve Konya-Karaman YHT hattı ile buluşturmuş olacağız" diye konuştu. Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunu bu yılın başında uzaya gönderdiklerini hatırlatarak, "Türsat 5B'yi de yıl içinde yörüngesine göndereceğiz. Entegrasyon ve testleri ülkemizde yapılacak ilk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A'yı da 2022 yılında inşallah uzaya göndereceğiz" ifadesini kullandı.

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler