• $16,6392
  • €17,3919
  • 970.91
  • 2401.96
24 Şubat 2021 Çarşamba 10:30 | Son Güncelleme:

Gram altın hareketlendi! Altın fiyatları daha ne kakar yükselecek?

Gram altında yükseliş son dakika itibarı ile sürüyor. Dünü 410 liradan kapatan gram altın 415 lira seviyelerinden işlem görüyor. Pandemi döneminde altını yüksek fiyatlan alan vatandaşlar bu yükselişin ardından, "Artın fiyatları daha ne kadar yükselecek? Gram altındaki son dakika gelişmeleri neler? 24 Şubat güncel altın fiyatları nedir? Altındaki yükseliş bir alım fırsatı mı?" sorularına yanıt arıyor. Bu arada Powel, ABD senatosunda yarıyıl sunumunu gerçekleştirecek. ABD ekonomisine yönelik yapacağı açıklamalar, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde etkili olabilir ve bu da ons altını yukarı yönde tetiklemesi sonucu buna paralel olarak da gram altındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor.. İşte çeyrek altın, tam altın ve cumhuriyet altınında son durum...

Gram altında son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. "Altındaki yükseliş devam edecek mi?" sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için beklenen ana saatler kaldı. . Bugün Türkiye saati ile 18:00'de Fed Başkanı Powell, yapacağı açıklama altın fiyatlarına da yön verecek. Powel, ABD senatosunda yarıyıl sunumunu gerçekleştirecek. ABD ekonomisine yönelik yapacağı açıklamalar, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde etkili olabilir ve bu da ons altını yukarı yönde tetiklemesi sonucu buna paralel olarak da gram altındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor. İşte 24 Şubat güncel altın fiyatları...

GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatları 24 Şubat Çarşamba gününe yatay yönlü seyirle başladı. Geçtiğimiz hafta 400 TL sınırına kadar gerileyen gram altın fiyatları hafta başından itibaren toparlanışa geçti ve 410 lira seviyesinin üzerine çıktı. Saat 07.30'da kaydedilen verilere göre gram altın fiyatları 412 lira alış ve 414 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Çeyrek altın fiyatları da tıpkı gram altın fiyatları gibi güne yatay seyirle başladı. Serbest piyasada kaydedilen son dakika verilere göre çeyrek altın bugün 659 lira alış ve 674 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

SPOT ALTIN TL/GR FİYATI

412,13

412,20

ALTIN/ONS ($) FİYATI

1.805,32

1.806,05

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

2.637,65

2.687,56

YARIM ALTIN FİYATI

1.314,70

1.347,90

ZİYNET ALTINI FİYATI

2.637,65

2.687,56

ATA ALTIN FİYATI

2.719,01

2.786,67

14 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

226,19

273,35

22 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

373,62

402,07

24TV EKONOMİ MÜDÜRÜ ÖZDEMİR: KISA VADEDE ZIPLAMA OLMAYACAK

Merkez Bankası faiz kararı öncesi altındaki düşüşü değerlendiren 24TV Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir, altın alacak olan vatandaşların uzun vadeli düşünmesi gerektiğini, kısa vadede bir hoplama zıplama olmayacağının altını çizdi.

"GRAM ALTINDAKİ DÜŞÜŞLERİN ALIM FIRSATI OLARAK GÖRÜLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

24 TV'de ekonomi gündemine ilişkin açıklamalar yapan Üzeyir Doğan, "Gram altındaki düşüş Dolar/TL kurundan kaynaklı. Bu nedenle dolar/TL kuru ile ilişkili seyredecek. Ben bu düşüşlerin artık yavaş yavaş alım fırsatı olarak değerlendirileceği kanaatindeyim. Ons altında 1800 doların altı pek fazla kabul görmüyor. Ancak hem gram altında hem Ons da kademeli ve yavaş bir yükseliş seyri beklemek doğru olur." açıklamasında bulundu.

"DEV TEŞVİK PAKETİNE RAĞMEN ALTIN FİYATLARI YUKARI HAREKETLENMİYOR"

Katıldığı canlı yayın programında altın fiyatları için teşvik paketi haberlerine rağmen zayıf bir görüntü çizildiğini ifade eden Stratejist Yeliz Karabulut ise, "Bu özellikle 2020 başlarındaki ve ikinci çeyrekteki hareket kuvvetliydi. İlk etapta altın fiyatları için fonların sıkışmasıyla bir satış baskısı görmüştük. Sonrasında ise faizlerin düşürülmesi ve teşvik paketlerinin etkisiyle kuvvetli bir yukarı yönlü ivme gördük. Fakat 2 trilyona yakın bir teşvik paketinin konuşulmasına rağmen altın fiyatları için bir düşüş hareketi olduğunu görüyoruz" dedi.

"TEŞVİK PAKETLERİNİN ARTIK SONUNA GELİNDİ"

Teşvik paketlerinin artık sonuna gelindiğini vurgulayan Karabulut, "Özellikle 1.9 trilyon dolarlık bu teşvik paketinin enflasyon tarafına da olumsuz yansıyabileceği söyleniyor. Diğer taraftan ABD Hazine Bakanı Yellen'ın buna karşın araçların olduğunu belirtiyor. Yani artık teşvik paketlerinin sonuna geldik. Marjinal fiyat hareketlerinin oldukça sınırlı olduğunu görüyoruz" dedi.


Haberin Özeti

400 TL'nin altına kadar gerileyen gram ve çeyrek altın fiyatları yukarı yönde ivme kazandı. Uzmanlar, altın yatırımcılarının kısa ve orta vadede sert yükselişler beklememesi gerektiğini düşünüyor.

24 ŞUBAT ALTIN FİYATLARI
• Gram altın: 416,59 TL
• Çeyrek altın: 697,00 TL
• ONS altın: 1.805,12 dolar
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak