• $8,4682
  • €10,2951
  • 501.032
  • 1441.33
25 Nisan 2021 Pazar 00:27 | Son Güncelleme:

Gökyüzünde arayı açıyor! THY, Avrupa'da en yakın rakibini katladı

Gökyüzünde arayı açıyor! THY, Avrupa'da en yakın rakibini katladı

THY, günlük 711 uçuşla Avrupa'daki en yakın rakibinden iki kat fazla sefer yaptı. İlker Aycı, “Bu yılı da pandemiyi en iyi yöneten havayolu olarak bitireceğiz” dedi.

Türk Hava Yolları (THY), Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü'nün (EUROCONTROL) verilerine göre, 22 Nisan'da icra ettiği 711 uçuşla Avrupa'da en çok uçuş yapan havayolu oldu. THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi geçen yıl güçlü şekilde yöneten THY, bu sene de başarı tablolarının zirvesinde yer almaya devam ediyor. Şirket, ortaya koyduğu başarılı performansla listenin 2. sırasında yer alan havayolu şirketinin 2 katından daha fazla sayıda uçuş yaptı. Listede Luftfhansa ise, 355 uçuşla ikinci sırada yer aldı.

KAPASİTEDE DE LİDER

Dünyanın önde gelen havacılık veri ve analiz sağlayıcısı Official Aviation Guide (OAG) tarafından 19 Nisan'da yayınlanan verilere göre ise THY, kapasite olarak dünyada ilk 10, Avrupa'da ise ilk sırada bulundu. THY, açıklanan verilere göre, 2020 yılını Avrupa'da en çok uçan network taşıyıcı olarak geride bırakmıştı. Pandemi nedeniyle geçen yıl, 2019'un yüzde 40'ı kadar kapasite arz edebilen şirket, yolcu sayısında en az düşüş yaşayan (- yüzde 62), network taşıyıcılar arasında doluluk oranı en yüksek (yüzde 71) şirket olmayı başarmıştı.

KARGODA PAZAR PAYI YÜKSELDİ

Ülkelerin kapılarını dış dünyaya kapattığı geçen yıl önemli bir misyon üstlenen Turkish Cargo, 2020'de pazar payını yüzde 4.7'ye çıkardı. Şirket, küresel hava kargo taşıyıcıları arasındaki sıralamada ise 8'den 6'ya yükseldi. Geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.6 olan pazar payını bu yılın ilk çeyreğinde 4.8'e yükselten şirket, sektör ortalamasının yüzde 63.4 olduğu kargo doluluk oranında yüzde 82.2'ye ulaştı.

ZOR ŞARTLARDA İŞİMİZE DAHA SIKI SARILIYORUZ

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, gökyüzü güneşli ya da fırtınalı olsun, orada hep en güçlü ve lider olmak için çalıştıklarını söyledi. İlker Aycı, şöyle konuştu: "Şartlar zorlayıcı olduğunda işimize daha sıkı sarılıyoruz. İnanıyorum ki bu yılı da 2020'de olduğu gibi dünyanın pandemiyi en başarılı şekilde yöneten havayolu şirketi olarak tamamlayacağız."

  • türk hava yolları
  • havayolu
  • ilker aycı
<p>Eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı'nın seçimler

CHP'li Çiçek baklayı ağzından çıkardı: HDP'ye bakanlık verilebilir

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı