• $ 6,8669
  • € 7,7598
  • 398.945
  • 114348
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
26 Ocak 2014 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Global dolandırıcıların 'beyaz yakalı' avı

Yüksek statü ve dolgun maaş vaadiyle vurgun yapılıyor...

Global şirketlere iş başvurusu yapan beyaz yakalılar dikkat! Londra'da iş görüşmesine çağırıp, göz boyuyorlar. Yalnız, geri ödemek koşuluyla, konaklama için 'ufak 

bir meblağ' talep ediyorlar...

ŞENAY KÖŞDERE

Dolandırıcıların markajında bu kez emekliler ve ‘hediye kazandım’ diye cep’ten kredi kartı bilgilerini veren saf tüketici yok. Bu şebekenin hedefi, 2 üniversite bitirmiş, birkaç yabancı dili anadili gibi konuşan, başarılı beyaz yakalılar... 

ULUSLARARASI BİR ŞEBEKE

Uluslararası dolandırıcılık şebekesi şöyle çalışıyor: Bir şekilde, dev şirketlere iş başvurusunda bulunan beyaz yakalı gençlerin CV’lerine (özgeçmiş) ulaşıyorlar. Başvuru yapan kişiler arasından, farklı ülkelerde ikamet edenleri seçiyorlar. Sonra başvuru yapılan şirketin ağzından kişilere e-posta yoluyla, kurumsal, son derece ayrıntılı bir davet mektubu yolluyorlar. Mektupta, şirketin adresinden, randevu tarihine, saatine ve ek haklara kadar bilgi veriyorlar. 

MASRAF ŞİRKETTEN...

Peki uluslararası çalışan bu dolandırıcı şebeke parayı nereden kazanıyor? Davet mektubunun bir sayfasında da kişinin o ülkeye gitmesi için kontak kurulacak turizm şirketinin iletişim bilgileri var. Davet eden şirketin her türlü ulaşım masrafını karşılayacağı önemle belirtiliyor. Ancak ‘gezi’den sonra... Uluslararası suç şebekesi son aylarda Türkiye’yi de gündemine aldı. Global şirketlere iş başvurusunda bulunan genç, başarılı Türkler son dönemde sıkça bu davet mektuplarından alıyor. Total UK’e iş başvurusunda bulunan, 28 yaşındaki mağdur, aldığı davet mektubunu şöyle anlattı: Pek çok uluslararası şirkete özgeçmişimi yolladığım için, Total'dan gelen davet mektubuna şaşırmadım. Yol masrafı, konaklama için istenen bedeli hemen yatıracaktım ki, arkadaşım uyardı. Adresi, telefonu kontrol ettik. Öyle bir bina da telefon da yok."

TOTAL UK, BİR AÇIKLAMAYLA UYARI YAPTI

Dünyanın her tarafından bu konuya dair şikayetler çoğalınca İngiltere merkezli gaz şirketi Total de internet sitesi üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Total, kurumsal web sitesinden yayınladığı açıklamasında, “Şirket olarak hiçbir zaman bize iş başvurusunda bulunan kişilerden para talep etmeyiz. Total’den geldiği iddia edilen bu tarz davetlere lütfen itibar etmeyiniz” diyerek beyaz yakalılara uyarılarda bulundu.

BEYAZ YAKALILAR DİKKAT!

Küresel bir şirkete iş başvurusu yapan beyaz yakalıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var: 
- İş başvurusunda bulunduğunuzda, gelen davet mektubunun gerçek olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var. Öncelikle o ülkeyi iyi bilmeseniz bile bir şekilde adresi teyid etmeniz gerek. Google Earth bunun için iyi bir kaynak. 
- Mail'deki telefon numarasını değil, şirketin kurumsal web sitesindeki telefon numarasını arayın. Davette görüşme yapılacak kişi olarak görünen kişinin orada çalışıp çalışmadığını sorun. Eğer evet yanıtını alırsanız, randevu tarihini ve saatini bir kez de  o kişinin sekreterinden teyid edin. 

İYİ Partili Levent Özeren'in ahlaksız twitlerini Nuh Albayrak yorumladı

İYİ Partili Levent Özeren'in ahlaksız twitlerini Nuh Albayrak yorumladı

81 ildeki analiz tamamlandı: İşte virüs yoğunluğunda 

81 ildeki analiz tamamlandı: İşte virüs yoğunluğunda İstanbul'u geçen şehir

Hastalıkların düşmanı dutun bilmediğiniz faydaları

Hastalıkların düşmanı dutun bilmediğiniz faydaları

10 Temmuz Cuma Günlük burç yorumları yayında!

10 Temmuz Cuma Günlük burç yorumları yayında!