• $13,6077
  • €15,378
  • 783.098
  • 2002.39
24 Temmuz 2021 Cumartesi 08:36 | Son Güncelleme:

Gizli kalmış lezzetler tanıtılacak! Ankara'ya gastronomi merkezi kuruluyor

Gizli kalmış lezzetler tanıtılacak! Ankara'ya gastronomi merkezi kuruluyor
- YELDA GÖKDAĞ

Yöresel yiyecekleriyle Gaziantep ve Elazığ'ın ardından üçüncü sırada olan Ankara mutfağının tanıtımı için harekete geçildi. İlk etapta şehirde gastronomi merkezi kurulacak.

Ankara'da hem gastronomi turizmine öncülük etmek hem de lezzetlerini dünyaya tanıtmak açısından önemli bir proje hayata geçirilecek. İç Anadolu mutfağının tanıtımı için başkent Ankara'da gastronomi merkezi kurulacak. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'nin Lezzet Haritası'na göre Türkiye'ye özgü 2 bin 205 adet yöresel yiyecek ve içecek bulunuyor. Bölgeler arası sıralamada ise 455 çeşit yiyecek ve içecek çeşidiyle İç Anadolu Bölgesi birinci sırada gelirken, 291 özgün lezzete sahip Gaziantep ve 154 lezzete sahip Elazığ'ın ardından Türkiye'deki en zengin üçüncü il ise öllüğün körü, uruş kapama, Ankara tava, haside tatlısı gibi 93 çeşit yöresel yiyecek ve içeceğiyle Ankara" dedi.

TAVSİYE KARARI ALINDI

Tüm dünyada yeni lezzetleri tatmak, üretim aşamasını gözlemlemek ve tadım etkinliklerine katılmanın popüler bir turizm faaliyetine dönüştüğüne dikkat çeken Yılmaz, "Bu sebeple Ankara yeme-içme kültürünün tanıtımının yapılacağı ve tüm ilçeleriyle yöresel ürünlerin tüm yıl boyunca yaşatılacağı bir gastronomi merkezi oluşturulmasını planlıyoruz. Buna ilişkin Kent Konseyimiz tarafından bir tavsiye kararı alındı ve bu konuya ilişkin detaylı bir rapor hazırlanması sonrasında süratle çalışmalara başlayacağız" dedi.

9 BİN İŞLETME VAR

Ankara'nın her türlü gastronomi turistinin taleplerine yanıt verebilir bir kent olduğunu anlatan Yılmaz, "Ankara'da yeme içme sektöründe 8 bin 929 işletme, 66 bin 385 çalışanı ile hizmet veriyor. Pandemi öncesi olan 2019'da Ankara'yı 600 bin yabancı turist ziyaret etti. Gastronomi turizmi çalışmalarımız ile gelen turistlere Ankara'ya özgü lezzetler, bağbozumu etkileşimli etkinlikler, Türk mutfağı, dünya mutfağı, sokak satıcıları, fast-food zincirleri ve lüks restoranlarımızla hizmet vermeye hazırız. Hizmette de sağlıklı ve güvenli yeme-içmeyi ön plana çıkararak tüm dünya başkentlerine örnek olacak şekilde 'Sağlıklı yiyecek, sağlıklı kent' parolasını şiar edineceğiz" dedi.

BEYPAZARI ÖRNEK OLACAK

50 bin nüfuslu Beypazarı'nın yılda 500 bin turisti ağırladığını ifade eden Yılmaz, "Bunun en önemli sebebi evlerde saklı kalan Beypazarı mutfağına gösterilen ilgidir. Bunu her ilçemize yayacağız" dedi.

TURİST YEME İÇMEYE 157 DOLAR HARCIYOR

Yılmaz, ATO İktisadi ve Hukuki Araştırmalar Müdürlüğü tarafından hazırlanan Gastronomi Turizmi Raporu'na göre küresel çapta gastronomi turizminin 2024 sonuna kadar yüzde 6.53 büyüyerek, 416 milyon dolar seviyesine yükseleceğini belirtti. Küresel gastronomi turizminde yüzde 40 ile en büyük paya sahip bölgenin Asya Pasifik olduğunu anlatan Yılmaz, "Küresel gastronomi turizminde en büyük paya sahip ülkelerin başında ise yüzde 11.25 ile Almanya gelirken, bu ülkeyi Fransa, Hindistan ve Çin takip ediyor" diye konuştu. TÜRSAB gastronomi turizmi raporuna göre ise Türkiye'ye gelen bir turistin yeme-içmeye ortalama 157 dolar harcadığını belirten Yılmaz, "Yabancı turistlerin yüzde 93,2'si ikamet ettikleri ülkeye döndüğünde çevresini Türk mutfağı hakkında bilgilendireceğini belirtiyor" dedi.

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü
Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon

Eren Kış-12 Tendürek Şehit Jandarma Kıdemli Binbaşı Kıvanç Cesur Operasyonu başladı

Peru'daki kazılarda bulundu! 800 ile 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyor