• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
03 Temmuz 2013 Çarşamba 13:28 | Son Güncelleme:

Gıdanın merkezi Rami'de Ramazan'da fiyatlar artmayacak

Gıdanın merkezi Rami'de Ramazan'da fiyatlar artmayacak

Rami Toptanci Hali, Ramazan'a sayılu günler kala hazırlıklarını tamamladı, alışverişlerin başlamasını bekliyor. 'Ramazan tarifesi'nde fiyatlarda pek değişiklik gözlenmezken, kumanya bedelleri 15-150 lira arasında.

Ramazan ayına sayılı günler kala gıdada toptan fiyatlarda dikkat çekici bir değişim olmadı. Et ve süt ürünlerinde ufak artışlar olsa da bakliyat türlerinde bir oynama yok. İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, gıda fiyatlarının geçen seneyle aşağı yukarı aynı olduğunu söyledi.

'FİYATLAR ARTMAYACAK' SÖZÜ

Rami esnafı, Ramazan'da gıda fiyatlarında artışa ihtimal vermiyor. Hatta fiyatlar, pirinç, bulgur ve mercimekte aynı, nohutta ise gerilemeye meyilli. Kuru fasulyede ise ithalattan ileri gelen artış var. Mustafa Karlı, “Toptancıya şu an aşırı bir ilgi yok. Ama yoğunluk ufak ufak başladı” dedi. 

BAKLİYATTA İTHALAT ARTIŞI

Bakliyatta kuru fasulye fiyatlarında yukarı yönlü oynama olduğundan yakınan Karlı, “Bu durum üretimin darlığından ya da ithalattan ileri geliyor. Şu an 3 liradan başlıyor, 5 lirayı buluyor. Pirinçte böyle bir şey yok, 20-30 kuruş gibi yukarıda. Nohut normal gidiyor, 2,5 liradan satılıyor” diye konuştu.

'SÜT ÜRÜNLERİ KATLANDI'

Yem maliyetlerinden dolayı süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının katlandığına temas eden Mustafa Karlı, buna bağlı olarak kültürlü peynirlerin 100-110 liraya dayandığını, klasik peynirlerin 150 liradan satıldığını vurguladı. Et ürünlerinin de zamlanarak 24-25 liraya geldiğini belirtti.

KUMANYALAR 15-150 TL ARASINDA

Rami Toptancı Hali’nde 15 liradan başlayan kumanyaların fiyatı 150 liraya kadar çıkıyor.Fiyatların dengeli olması, kumanya bedellerine de yansıyor.  Buna uyumlu kumanyanın 15-20 liraya mal olduğunu, 50, 80 hatta 150 lirayı bulan seçenekleri olduğunu ifade ediyor. CİHAN

İŞTE RAMİ'DE SON FİYATLAR

ÜRÜN                                  FİYAT (TL/KG)

Baldo pirinç                               3-3,20
Bulgur                                        1,40
Kırmızı mercimek                        1,90
Yeşil mercimek                           2,40
Nohut                                          4
Kuru fasulye                               3,80-4

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü