• $8,0796
  • €9,6894
  • 450.684
  • 1409.19
04 Aralık 2020 Cuma 00:10 | Son Güncelleme:

Gıda fiyatları tetikleyince kasımda yıllık enflasyon yüzde 14.03'e ulaştı! Emekliye %7 zam göründü

Gıda fiyatları tetikleyince kasımda yıllık enflasyon yüzde 14.03'e ulaştı! Emekliye %7 zam göründü

Gıdada yüzde 4'ü aşan zamlar kasımda enflasyonu aylık yüzde 2.3, yıllık 14.03'e taşıdı. 5 aylık enflasyon ise yüzde 7.3 oldu. Memur ve emekliler aralıkta enflasyon sıfır çıksa bile memur yüzde 6, işçi emekliler isi yüzde 7 zam alacak.

Enflasyon, salgında ikinci dalganın yaşandığı kasım ayında beklentilerin üzerinde gelerek 2020 yılının zirvesini gördü. TÜFE aylık bazda yüzde 2.3 artarken, yıllık enflasyon yüzde 14.03 seviyesine ulaştı. Beklenti aylık yüzde 1.10, yıllık yüzde 12.69 şeklindeydi. Enflasyonda yaşanan kötü sürprizde gıda ve ulaşım zamları etkili oldu. Döviz kurundaki yükseliş başta gıda ve ulaştırma olmak üzere fiyatlara yansırken sera ürünlerine geçişin de etkisi fiyatlarda gözlendi. Kasım ayında ana harcama kalemleri itibariyle ulaştırma yüzde 4.51, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 4,16 zamlandı. TÜİK tarafından dün açıklanan verilere göre gıda fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. Ürün bazında ise kasımda en yüksek fiyat artışı yüzde 66.93 ile domateste gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün yüzde 14,68 ile limon oldu. Ekonomistler gelecek aylarda da enflasyonda yüzde 14 ve üzerinde bir seyrin süreceğini belirtirken dün açıklanan veriler, ocak ayında memur ve emekli aylıklarına, beklentilerin üzerinde artış yapılacağının işaretini verdi. Buna göre enflasyon aralıkta sıfır çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ocak ayında yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. 5 ayda TÜFE artışı yüzde 7.03 olarak gerçekleşti. Aralıkta enflasyon sıfır çıksa bile emekli yüzde 7.03 oranında alacak.

MEMURA YÜZDE 6 ZAM

Memur maaşları ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıkları ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına göre artırılacak. Bu kesime yapılacak zam ise yüzde 6 olacak.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI BUGÜN

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını bugün yapacak. Toplantı öncesi bir açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Kafamızda bir rakam var. Komisyon üyeleri önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK’in kanaatini alıp açıklar. İşveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini umut ediyoruz” dedi.

ELVAN: TÜM ARAÇLARI KULLANACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında kasım enflasyonunun gıda, petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki etkilerin yansımasıyla yıllık yüzde 14,03 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Bakan Elvan, “Yüksek enflasyonun vatandaşımız üzerindeki etkilerini en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Enflasyonist beklentilerin iyi yönetilmesi ve fiyat istikrarının tesisi için, para ve maliye politikası araçlarımızı eş güdüm içinde kullanacağız” dedi. Enflasyon nedeniyle 7.91 lirayı gören dolar Elvan’ın açıklaması sonrası 7.7 liraya indi. Dolardaki günlük kayıp % 1.1 oldu.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi