• $28,9072
  • €31,4567
  • 1937.12
  • 8026.27
10 Nisan 2013 Çarşamba 10:13 | Son Güncelleme:

Genel Energy'den Kuzey Irak'ın 'tarihi saha'sında büyük petrol keşfi

Genel Energy'den Kuzey Irak'ın 'tarihi saha'sında büyük petrol keşfi

Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren iki Türk Şirketi Genel Energy ve Petoil, Irak’ın kuzeyindeki Chia Surkh sahasında büyük bir petrol keşfine imza attı. İlk test sonuçlarına göre saha rezervinin oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Kuzey Irak’ı enerjide dev oyuncu yapma yolunda bir adım da Genel Energy ve Petoil ortaklığından geldi. İki Türk şirketin Kuzey Irak'taki petrol bulma araştırmaları büyük bir keşifle sonuçlandı. Yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak'ın en eski sondaj sahası olan Chia Surkh'ta büyük bir petrol rezervi bulundu. İlk test sonuçları, saha rezervinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

GAZ DA BULUNDU

Bölgede bu yıl Genel Energy’nin açmayı planladığı 5 arama kuyusundan ilki olan CS 10  kuyusunda yapılan çalışmalar neticesinde günlük yaklaşık 11 bin 950 varil petrol üretilebileceği, sahada kaliteli petrolün yanısıra gaz da bulunduğu açıklandı. Irak’ta 1902 yılında sondaj yapılan ilk kuyu olma özelliğini taşıyan Chia Surkh sahası o günlerdeki teknik yetersizlikler nedeniyle derine inilemediği için bırakılmıştı. 

9 AYDA PETROL GÖRÜNDÜ!

Bu yönüyle Kerkük’ten dahi eski olan kuyuda kaliteli hafif petrol ve ayrıca gaz test edildiğini açıklayan Genel Energy İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, "Irak Kürt Bölgesi'nde en uzun süre faaliyet gösteren şirketler olarak bu tarihi sahada böyle bir başarıya 9 ay gibi kısa bir sürede imza atmak gurur verici" dedi. 

'2014'TE ÜRETİME GEÇECEK'

Genel Energy’nin sahadaki ortağı Petoil Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal ise, "Irak’ın en eski sondaj sahasında bu kadar kaliteli petrol bulmanın keyfini yaşıyoruz. Bunu iki Türk şirketi olarak başarmış olmak bizim için ayrıca heyecan verici. Sahada hızlı bir geliştirme programıyla 2014 yılında üretime geçilmesi planlanıyor" diye konuştu. 

CHIA SURKH’UN EN BÜYÜK ORTAĞI

Genel Energy, 2012’de ilk olarak Kuzey Irak'ta yer alan Chia Surkh arama sahasındaki hissesini 94 milyon dolar karşılığında yüzde 20'den yüzde 60'a çıkardı. Geçen Mayıs ayında ise Bina Bawi sahasının yüzde 23’lük hissesini 175 milyon dolar karşılığında A&T petrol firmasından satın alan şirket daha sonra da ABD’li Hawler Energy ile sahanın yüzde 21’ini 240 milyon dolar karşılığında satın almak için anlaştı. 

HEDEF KUZEY AFRİKA, AFGANİSTAN VE LÜBNAN

Genel Energy Kuzey Irak’ta sağladığı başarıyı diğer gittiği ülkere de yaymayı hedefliyor. Şirket bu anlamda, Kuzey Irak’ın yanı sıra, Kuzey ve Doğu Afrika ile Ortadoğu ve Akdeniz’de de petrol ve gaz için çalışmalar yapıyor. Genel Energy Afrika’da 4 ayrı ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Fas’ta 3 adet deniz arama bloğu bulunan şirket, Kasım ayında burada petrol aramaya başlayacak. Somaliland ve Malta’da da faaliyetleri bulunan Genel Energy, Fildişi Sahilleri’nde de arama bloğunun ortağı. Şirket aynı zamanda Afganistan ve Lübnan’daki offshore projelerle de ilgileniyor.  

LONDRA BORSASI’NA KOTE OLAN TEK TÜRK 

2002 yılından bu yana Kuzey Irak bölgesinde faaliyet gösteren ve petrol ve gaz konularında Kuzey Irak'taki en büyük rezerv sahibi ve petrol üreticisi olan Genel Energy, Kasım 2011’de Vallares ile birleşmesinin ardından Genel Energy Plc adını alarak Türkiye’den Londra Borsası’na kote ilk şirket oldu. Sahaların toplam üretim kapasitesi günlük 200 bin varil civarında olan ve Kuzey Irak'ta toplam 7 bölgede lisansı bulunan Genel Energy, halen Taq Taq ve Tawke sahalarında fiili olarak üretim gerçekleştiriyor. 

1 MİLYAR DOLARLIK SATIN ALMA

Hali hazırda Kuzey Irak’ın en büyük petrol şirketi olan Genel Energy Plc, piyasa değerini 3-5 yıl içinde 4 milyar dolardan, 15-20 milyar dolarlar seviyesine çıkartmayı hedefliyor. 2011 yılında 2 Milyar dolar nakit pozisyonu ile Londra Borsası’na kote olan Genel Energy, geçen yıl sadece Kuzey Irak bölgesinde, yaklaşık 1 milyar dolarlık satın alma gerçekleştirdi. 

 

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz
Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı
Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması...  Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü