• $ 6,0553
  • € 6,5624
  • 307.841
  • 120151
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Genel Energy, Chia Surkh'taki hissesini yüzde 80'e çıkardı, gözünü Libya'ya dikti

Genel Energy plc. Kuzey Irak'ta büyümeyi sürdürüyor. Potansiyeli en büyük bölgelerinden Chia Surkh'taki hissesini 94 milyon dolar karşılığında yüzde 20'den yüzde 80'e çıkartan şirket, Libya'da yatırım fırsatlarını değerlendiriyor...

GENEL Energy Kuzey Irak'ta yer alan Chia Surkh arama sahasındaki hissesini 94 milyon dolar karşılığında yüzde 20'den yüzde 80'e çıkartırken, yeni yatırım fırsatları için Libya'yı da değerlendirdiğini açıkladı. Chia Surkh arama sahasında Longford Energy'nin elinde olan yüzde 40 payı 68 milyon dolar karşılığında, Petoil Petroleum'da bulunan yüzde 20 payı ise 26 milyon dolar karşılığında alan Genel Energy, aynı zamanda sahanın da operatörü konumuna geldi. Genel Energy CEO'su Tony Hayward, 'Bunlar bizim için mükemmel anlaşmalar. Çok uygun bir fiyat karşılığında bölgede  uluslararası yatırımcılara açık son büyük hidrokarbon sahalarından birinde yüzde 80 pay sahibi olduk. Operatör konumuna geçmemiz de arama ve değerleme programımızı devam ettirebilmemiz için önemli bir adım. 2010'da ulaştığımız veriler, bölgede ilgimizi çeken yapıların olduğunu gösteriyor. Bu yıl bir araştırma kuyusu açmak için hazırlıklarımız devam ediyor' diye konuştu.

2 milyar dolarlık nakitten ödenecek
GENEL Energy plc., geçen hafta düzenlenen yatırımcı toplantısında fırsatları için Libya'yı incelediğini açıklamıştı. Morgan Stanley tarafından düzenlenen konferansta ayrıca Genel'in Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren DNO veya Gulf Keystone şirketlerini satın almayı, yüksek fiyatlardan dolayı düşünmediği belirtildi. Chia Surkh'ta 305 milyon varil ham petrol ve doğalgaz bulunduğu tahmin ediliyor. Bu satın alma işlemi, Genel Energy'nin 2 milyar dolara yakın özkaynağından karşılanacak.


Aç Kalan Kurtlar Köye İndi

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Mikrobu ilk tanımlayan kişi! Şaşırtıcı bilgiler...

'Doğduğun Ev Kaderindir' dizisi ne anlatıyor? Sosyolojik analiz...