• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
24 Haziran 2020 Çarşamba 01:45 | Son Güncelleme:

Genç istihdamı ‘kalkan'la kolaylaşacak

Genç istihdamı ‘kalkan'la kolaylaşacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdamın korunmasını hedefleyen ‘İstihdam Kalkanı' paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin olacağını bildirdi.

Selçuk, genç istihdamına büyük önem verdiklerini, gençlerin istihdama katılımını artırıcı adımlar atacaklarını söyledi. Esnek çalışma, evden çalışma ve kısmi çalışma modellerinin söz konusu olduğunu anımsatan Çalışma Bakanı Selçuk, şunları kaydetti:

AB’NİN GERİSİNDEYİZ

“Ülkemiz, dünyayla kıyasladığında kısmi çalışmada çok geride. Hollanda’da işgücünün yarısı kısmi çalışmada. İsveç’te iş gücündeki her 4 kişiden birisi kısmi çalışmada. Bizde ise oran yüzde 9.9 seviyesinde. AB ortalaması yüzde 18’lerde. İstihdam Kalkanı’nda gençlerin ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddeler olacak. Mevzuat anlamında çok sıkıntımız yok ama farkındalık sağlamak için bazı teşvikler sağlayacağız.” Bakan Selçuk, kısmi çalışma modeliyle kadınlarla 50 yaş üzerindekilerin, iş ve aile yaşamı dengesini daha rahat sağlayabileceğini, kendilerine ve ailelerine daha fazla vakit ayırabileceğini söyledi. 

<p>Birçok başarılı şarkının altına imzasını atmış olan  ünlü şarkıcı Merve Özbey, geçtiğimiz yıl vef

Merve Özbey'den vefat eden babasına duygusal paylaşım

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor