HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3441
  • 6,0998
  • 209.819
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

GAP'ın ikinci en büyük barajı yapılacak

Atatürk Barajı'ndan sonra GAP bölgesinde yer alan en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyan Silvan Barajı ile 318 bin kişinin istihdam edilmesi sağlanacak.

x

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Seyfullah Saldık, Silvan Kaymakamı Yunus Sezer ve İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem Silvan Barajı şantiye alanında incelemelerde bulundu.
        
Yüklenici firma yetkililerinden baraj inşaatının geldiği nokta hakkında bilgi alan Toprak'a, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Saldık da baraj inşaatının güvenliği konusunda alınan önlemleri aktardı.
        
Projenin bölge insanına iş ve aş sağlayacağını belirten Toprak, gelişmelerden rahatsız olan terör örgütünün çalışmaları sabote ettiğini, görev yapan insanları korkuttuğunu, bu tür projelerin hayata geçirilmesini önlemeye çalışmasının da manidar olduğunu söyledi.
        
Güzel projelerin devletin aldığı önlemler sayesinde bir an önce bitirileceğini ve ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlayacağını belirten Toprak, bu yatırımların bölge insanına iş imkanı sağlayacağını bildirdi.
        
Vali Toprak, Silvan Barajı temel atma töreninin bakanların katılımıyla 4 Mayıs'ta yapılmasının planlandığını kaydetti.
        
-5 yılda hizmete girecek-
        
Atatürk Barajı'ndan sonra GAP içerisinde yer alan en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyan Silvan Barajı ile 318 bin kişinin istihdam edilmesi sağlanacak.
        
Baraj, 7 milyar metreküp göl hacimli olacak ve 5 yılda tamamlanacak. Hizmete girdiğinde 160 megavat hidroelektrik santrali gücüne sahip olacak olan baraj ile aynı zamanda 245 bin hektarlık alanın sulanması sağlanacak.
        
Önyüzü beton kaplamalı kaya dolgu olarak inşa edilecek olan baraj, gövde yüksekliği 174,5 metre, kret boyu 440 metre ve gövde hacmi 8,5 milyon metreküp olacak.
        
Baraj ile ülke ekonomisine yılda 900 milyon lira katkı sağlaması  hedefleniyor.

AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Baruthane Millet Bahçesi´nin tanıtım filmini yayımladı.

Baruthane Millet Bahçesi tanıtım filmi yayımlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

MKEK, güvenlik güçlerine 7 bin 650 piyade tüfeği sevkiyatı yaptı

2018 Kandil mesajları Mevlid Kandili resimli cep telefonu SMS mesajı Mevlid Kandili hadis ve ayetli sözleri

En Çok Okunanlar