• $8,6601
  • €10,1674
  • 491.781
  • 1390.92
25 Ağustos 2021 Çarşamba 13:35 | Son Güncelleme:

Fiyatlarda "mangal" etkisi: Kanat fiyatları düştü, göğüs fiyatları arttı

Fiyatlarda "mangal" etkisi: Kanat fiyatları düştü, göğüs fiyatları arttı

Orman yangınlarının ardından önlem olarak getirilen orman yasakları, mangal fiyatlarına da yansıdı. Bütün piliçte fiyatlar yüzde 10 civarında düşerken, kanatlarda yüzde 50'ye yakın bir fiyat düşüşü yaşandı. Evde daha çok kullanılan göğüs fiyatlarında ise artış görüldü.

Türkiye'nin gündemi olan orman yangınlarının ardından önlem olarak ormanlara giriş yasağı mangal fiyatlarının da düşmesine neden oldu.

NTV'nin haberine göre mayıs ayında corona virüs kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte genellikle orman, park gibi yeşil alanlara rağbet eden vatandaşlar için bu yasaklarla birlikte mangal sezonu sona erdi. Bu durum yaz aylarında çokça tercih edilen kanat gibi ızgaralık ürünlerin de fiyatına yansıdı.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Naci Kaplan, bütün piliçte yüzde 10, kanat grubunda yüzde 50'ye yakın fiyat düşüşü olduğunu söyledi.

GÖĞÜSE TALEP ARTINCA FİYAT DA ARTTI

Evde daha sık kullanılan ve tüketilen ürünlerin daha fazla satıldığını söyleyen Kaplan şunları söyledi:

"Şimdi bunların fiyatları düşse de ev tipi olan ürünlere, evde tencerede daha çok pişirilen ürünlere talep daha fazla. Örneğin tavuk göğüsü satışları ızgaralık ürünlere kıyasla daha fazla. Izgaralık ürünlerin fiyatı düşünce parça değerini artırmak adına göğüs fiyatları yükseltildi. Bu nedenle tavuk göğüs fiyatlarında yüzde 10'luk bir yükseliş söz konusu."

Fiyatlardaki bu durumu değerlendiren BESD-BİR eski başkanı Dr. Sait Koca ise hammadde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle bu fiyat düşüşünün uzun sürmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Koca, "Beklediğimizden fazla artan mısır gibi hammadde fiyatlarında bu hızlı yükseliş devam ederse bu fiyatlar yeniden yükselebilir. Şu dönemde zaten bu duruma kıyasla bir fiyat düşüşü söz konusu" dedi.

<p>Yarım asırdır uyuyordu. İspanya'ya  ağlı Kanarya Adaları grubunda yanardağ uyandı. Bölge halkı en

Yarım asır sonra patladı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Eylül 2021)

Deniz dibinde yaşayan şaşırtıcı hayvanlar

Hastalıklara karşı savaşan besinler