• $16,2071
  • €17,4172
  • 965.22
  • 2438.84
7 Aralık 2015 Pazartesi 00:55 | Son Güncelleme:

Fiat Egea’da satışları patlattı

Fiat Egea’da satışları patlattı

Reklam yüzü Behzat Ç. karakteriyle ünlenen Erdal Beşikçioğlu’nun tanıttığı yeni Fiat Eega için ihracat öne çekilince üretim planları değişti. “Amirimin aracından istiyorum” diye bayilere gelenlere 20 günde 2 bin adet satış yapılıp, 3.500 müşteri sıraya yazıldı.

SÜMER DEMİRCİLER
sumer.demirciler@aksam.com.tr

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Fiat’ın yeni modeli Egea,6 Kasım’da öncelikle Tofaş bayilerinde yerini aldı. Behzat Ç. karakteriyle ünlenen Erdal Beşikçioğlu’nun ilk kez oynadığı reklam filmiyle tanıtılan yeni modele ilgi yüksek oldu. İstanbul, İzmir, Antep, Kayseri ve Samsun’da ayrı ayrı bayi tanıtımı da yapılan Egea, 20 günden biraz fazla sürede 2 bin adet satıldı. 3 bin 500 kişi de sırada bekliyor. 

FABRİKA KAPASİTEYİ AŞTI

Yeni modelin satışında Behzat Ç. karakteriyle ünlenen Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı reklam filminin de etkisi olduğunu anlatan Tofaş Genel Müdürü Cengiz Eroldu, “Reklam filmi çok tuttu. İnternette 2 günde 5 milyon izlendi. Bayilerimize gelip ‘Amirimin aracından almak istiyorum’ diyenlerin sayısı çok. Hedefleri aştığımız gibi, 3 bin 350 özel kredi başvurusu oldu. Fabrika talebe yetişmekte zorlanıyor” açıklaması yaptı. Bursa fabrikasından Egea ihracatının Avrupa’ya mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’ndan sonra yapılması planlandığını vurgulayan Eroldu, “Başta İtalya olmak üzere Batı Avrupa’ya yoğun bir ilgiyle karşılaşınca ihracatı üç ay öne çektik. Fabrika kapasitesini yüzde 120’ye ulaştı. En büyük derdimiz üretimi yetiştirmek” diye konuştu. 

İHRACAT ÖNE ÇEKİLDİ

Tofaş, bu modelden yılsonuna kadar 4 bin adete yakın ihracat planlıyor. 2016’da 100 binini ihraç etmek üzere 150 bin adetlik üretim planladıklarını açıklayan Eroldu, “Bu yıl yurtdışına vermeyecektik. Aşırı talep olunce önce ‘2 bin adet veririz’ dedik. 3 bine çıkardılar sonra 4 bin oldu. Bu sene 10 bin adet üretmek istiyorduk ama 14 bine çıkarmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hatchback ve station wagon üretim tarihlerini de öne çektik. İngiltere ve Güney Afrika için de sağdan direksiyonlu versiyonlar üretiyoruz” bilgilerini verdi. 

Yurtdışındaki adı Tipo 

Egea, ayrıca geçtiğimiz ay Dubai Fuarı’nda da tanıtıldı. Cengiz Eroldu, burada modelin Tipo adıyla çok ilgi gördüğünü anlattı. İsim konusunda bir sınırlama düşünmedikleirni dillendiren Eroldu, “Farklı isimlerle karşılaşabiliriz değişik pazarlarda. Egea’ya pazar özelliklerine uygun isimler verilebilir.” 
dedi. 

2017’de hedef liderlik 

Tofaş’ın finansal tabloları hakkında da bilgi veren Cengiz Eroldu, öncelikle “Tofaş olarak kendi kabuğumuzun dışına çıkmayı hedefliyoruz. 26 aylık bir maratona girdik. 2017 de lider olma planımız var" diye konuştu. 9 ayda 7 milyar lira ciroyu aştıklarını anlatan Eroldu, “Vergi öncesi 469 milyon TL kâr elde ettik. Türkiye’de üretim yüzde 16,5, ihracat 8,5 arttı. Tofaş’ta ise üretim 26, ihracat 20 arttı. Ülkedeki toplam üretimin yüzde 20’sini Tofaş gerçekleştiriyor. Pazar payımız yüzde 11,2” diye konuştu.

Filolara araç yok

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç ise satışların beklentileri aştığını belirterek, “Hem otomobil hem de ticari satışı 10 binin üzerine çıkacak. Müşterileri bekletmemek için önceliği bayilere veriyoruz. Şimdilik filo satışı yok” dedi. Yılın son 2 ayında bayiye gelen müşteriyi geri çevirmemeye çalıştıklarını bildiren üst yönetici, modelden en çok 1,6 litre dizel Lounce ve 1,4 lt benzinli Urban modelinin talep edildiği belirtip, Linea satışlarının da iyi gittiğini sözlerine ekledi. 

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi