• $8,0952
  • €9,5685
  • 494.946
  • 1144.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Şubat 2020 Cuma 21:02 | Son Güncelleme:

Fed yetkilisinden koronavirüs nedeniyle 'faiz indirimi' sinyali

Fed yetkilisinden koronavirüs nedeniyle 'faiz indirimi' sinyali
AA

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisi, yeni tip koronavirüs salgınının daha da ilerlemesi durumunda Fed'in faiz indirimine gitmesinin mümkün olabileceğini ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha da ilerlemesi durumunda Fed'in faiz indirimine gitmesinin olası olduğunu ifade etti.

AA'nın aktarmış olduğu habere göre, St. Louis Fed'den yapılan açıklamada, Bullard'ın Forth Smith Bölgesel Ticaret Odası'nda "Koronavirüs ve ABD Ekonomisi" başlıklı bir sunum yaptığı belirtildi.

Bullard, sunumunda, küresel ekonomik büyümenin geçici olarak yavaşlamasının muhtemel olduğunu ve bu yavaşlamanın büyük bir bölümünün Asya'da yoğunlaşacağını bildirdi.

Kovid-19 salgınının Çin'in ardından diğer ülkelerde de hızla ilerlediğine işaret eden Bullard, salgının Çin'in ekonomik büyümesini yılın ilk çeyreğinde belirgin bir şekilde etkileyeceğini, söz konusu etkinin diğer ülkelerin ekonomilerinde ise daha küçük ölçekte hissedileceğini ifade etti.

Bullard, şu değerlendirmede bulundu:

"Küresel tedarik zincirindeki geçici aksamaların küresel ekonomi genelinde dalgalanma etkisi olacaktır."

Kovid-19 salgınının küresel ekonomi üzerindeki etkisini yakından takip ettiklerini belirten Bullard, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC), ekonomiyi şoklara karşı güvence altına almak için önceki dönemlerde yaptığı faiz indirimleri sayesinde iyi durumda olduğunu bildirdi.

Bullard, şu ifadeleri kullandı:

"Sıradan grip ölçeğine yaklaşan sağlık etkileriyle bir küresel salgın gelişirse politika faizinde ilave indirimler olasıdır ama şu anda temel durum bu değil."

Kovid-19 salgınının borsaya etkisine de değinen Bullard, hisse senedi değerlerinin, kısmen de olsa virüsün küresel makroekonomik koşullar üzerindeki etkisine dair spekülasyonlar nedeniyle düştüğünü kaydetti.

Bullard, son dönemdeki düşüşlerle bile ABD'de borsada işlem gören şirketlerin değerinin, son iki yılda yıllık yüzde 4,7 arttığını bildirdi.

<p>Avustralya’daki Christmas Adası, her yıl ekim ve kasım ayında gerçekleşen yengen göçü neden

Her yer kızıla büründü: Görenleri hayrete düşüren göç

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayalleri gerçekleştirme zamanı! 27 Ekim günlük burç yorumları

''Dünyanın en büyük insan zinciri'' İstanbul'dan geçiyor