• $8,1069
  • €9,7929
  • 464.143
  • 1365.27
06 Mart 2021 Cumartesi 01:47 | Son Güncelleme:

Faizsiz konuta yasal güvence

Faizsiz konuta yasal güvence

Yeni yasa Meclis'ten geçti! Peşinatsız-faizsiz ev hayaline yasal koruma. Son dönemde sayısı 100'ü aşan faizsiz konut ve taşıt şirketlerine dönük yeni yasal düzenleme devreye girdi. Yasayla, sistem devletin gözetiminde yürütülecek, mağduriyetler sınırlanacak.

Sayıları son dönemlerde hızla artan sayısı 100'ü aşan faizsiz konut ve taşıt edindirmeyle ilgili tasarruf finansman şirketlerini denetim altına almayı öngören düzenleme Meclis'ten geçti. Böylece Türkiye'de 30 yıldır uygulanan faizsiz konut ve taşıt edindirme sistemi yasal çerçeveye kavuştu. Tasarının görüşmeleri sırasında konut ve taşıt dışında 'çatılı işyeri' de sisteme dahil edildi. Kanunun yürürlük tarihinden önceki sözleşmeler için öngörülen 'tadil' şartı da önergeyle tekliften çıkarıldı. Faizsiz konut ve taşıt edindirme sistemini BDDK denetimine sokan düzenleme, tüketiciyi korumaya dönük önemli düzenlemeler içeriyor. Özellikle yeterli sermaye olmadan bu işe giren şirketlerin oluşturacağı mağduriyet sınırlanacak. Düzenlemenin ana başlıkları şöyle:

100 MİLYON SERMAYE

* Asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olacak.

* Müşteri, sözleşme imzalanmasını takip eden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahip olacak. Bu durumda katılım bedeli dahil tüm tasarruf geri ödenecek.

* Cayma ve sözleşme fesih hakkına aykırı işlem yapılması halinde, 62 bin 500 liradan az olmamak üzere aykırılık oluşturan işlem tutarının 5 katına kadar idari para cezası uygulanacak.

AĞIR CEZALAR GELDİ

* Alınması gereken izinleri almadan faaliyet gösterenler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar para cezası alacak.

* Para, senet veya diğer malları zimmetine geçirenlere, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin gün adli para cezası verilecek. Bu ceza 18 yıl hapse kadar çıkabilecek.

* Kanun yürürlüğe girdiğinde faaliyette bulunan şirketler 6 ay içinde kanuna uygun hale gelecekler.

BDDK DENETİMİNE GİRDİLER

Düzenlemeyle tasarruf finansman şirketleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) denetimine girdi. Bu şirketlerin kuruluş iznini BDDK'nın iznine tabi olacak. Birleşme, devir, bölünme ve iradi tasfiyeleri de BDDK'nın denetiminde yapılacak. Şirketlerin aktif kalitesinin ve gelir-gider dengesinin bozulduğunun tespit edilmesi halinde BDDK şirketten ilave tedbirler almasını isteyebilecek.

SEKTÖR OYUNCULARI MEMNUN

SİSTEME GİRENLER ARTACAK

Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo: Bu yeni dönem ve düzenlemeler ile bizimle aynı yolda yürümek isteyecek vatandaşlarımızın sayısının çok daha artacağına inanıyoruz. Sektörün gelişmesi yönünde atılan her türlü adımın her zaman destekçisiyiz.

PAYIMIZ YÜZDE 30'A ÇIKAR

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal: Faizsiz finansman sistemi, Türkiye'deki toplam konut satışlarından yüzde 15'e yakın pay alıyor. Sistemin yasal güvenceye kavuşmasıyla birlikte bu oranın 5 yıl içinde yüzde 30'a çıkmasını öngörüyoruz. Bu hem sistemi güvence altına aldı hem de mağduriyet riskini sıfıra indirdi.

KONUTTA PAYIMIZ YÜKSELİR

Emin Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Musab Üstün: Uzun zamandır beklenen değişim yaşandı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Yasayla birlikte sisteme güven ve sistemin konut ve araç satışlarındaki payının artacak. Düzenleme ile 30 yıldır işleyen sistem yasal bir statü haline getirilerdi. Şeffaf bir dönem başlayacak.

<p><span>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenl

Bahçeli'den CHP ve İYİ Parti'ye yeni anayasa çağrısı: Gelin bu onurun içinde siz de yer alın

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor