• $8,6239
  • €10,1256
  • 492.734
  • 1385.61
12 Mayıs 2011 Perşembe 03:44 | Son Güncelleme:

F35'in 400 parçası Türkiye'de üretilecek

F35'in 400 parçası Türkiye'de üretilecek

Lockheed Martin yöneticisi Stephen O'Bryan, 7 milyar dolarlık yatırım ile F-35'in 400 parçasını Türkiye'de TAI ile ortak üreteceklerini söyledi.

ABD merkezli Lockheed Martin F-35 uçaklarının sırt kısmındaki 400 parçayı TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) ortak üretecek.

Lockheed Martin üretim için 7 milyar dolarlık yatırım yapacak. İstanbul’da önceki gün açılan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na katılan Lockheed Martin’in Müşteri İlişkileri Yardımcı Başkanı Stephen O’Bryan, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Türkiye birçok proje yarışmasında yer alıp kazanıyor.

Türkiye havacılık sektöründeki bu başarı karşısında 7 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Uçağın sırt kısmındaki 400 parçayı TAI ile ortak üreteceğiz. Proje ilk aşamada 2035 yılına kadar sürecek. Toplamda 3100 uçağa ekipman sağlayacağız” dedi.

Stephen O’Bryan, TAI ile ortak 4500 adet F-16’ya parça ürettiklerini de hatırlatarak, artık gelecek yılların teknolojisini barındıracak olan F-35 için de TAI ile çalışacaklarını vurguladı.

Projede 9 ülke var

ABD kaynaklı olan F-35 projesini Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Büyük Britanya destekliyor. Proje toplamda 40 milyar dolara mal olacak.

Türkiye projeye 11 milyar dolar yatırarak, 2035 yılına kadar eşlik edecek. Şu ana kadar üretilen en az radara görünen F-35, savaşta tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacı ile tasarlandı.

Sırt kısmı Türkiye’de

ABD ile birlikte dokuz ülkenin yer aldığı F-35 projesinde kabinden kanatlara kadar olan sırt kısmındaki parçalar TAI tarafından üretilecek.

Patriot rampası da gelebilir

Uçak ve taktik balistik füzelere karşı kullanılan Patriot füzelerinin rampalarını üreten Fokker Elmo, fabrikasını İzmir’deki üretim tesisine taşımayı planlıyor.

Fokker Elmo Asbaşkanı Kier Vis, şu anda Hollanda’da bulunan patriot rampası fabrikasını İzmir’e taşıma planları olduğunu belirterek bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Bu arada TAI ile ABD merkezli Pratt & Witney F-135’in motorları için anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre üretim, test, bakım ve onarım için Türkiye’de bir şirket kurulacak.

Radikal

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür Bakanlığı, TeknoFest 2021 Turizm ve Teknoloji  Yarışması'

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Turizm Teknolojileri Yarışması'yla TeknoFest'te

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri