• $13,4617
  • €15,3851
  • 787.873
  • 2085.76
16 Mayıs 2021 Pazar 16:00 | Son Güncelleme:

Ev hanımları esnaf, evler işletme oluyor

Ev hanımları esnaf, evler işletme oluyor
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Evde ürün imal edip internette satanlar için getirilen vergi muafiyeti, evdeki üretim gücünü artırdı. Uzmanlar başta ev kadınları olmak üzere pek çok aileye ek gelir imkanı yaratan uygulamayla, şirketleşme oranın artacağını vurguluyor.

Gelir Vergisi Kanunu'nunda yapılan değişikliklerle 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, evlerde üretilen malların internetten satışında esnaf muaflığı getirildi. Uygulamayla evinde kendi el emeğiyle havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, tığ örgü işi, tarhana, erişte, mantı gibi ürünler üretip bir iş yeri açmadan sanal ortamda satanlar, elde ettikleri gelirin 240 bin TL'ye kadar olan kısmından vergi ödemeyecek.

ŞİRKETLEŞME ORANI ARTIYOR

Düzenleme başta ev hanımları olmak üzere pek çok aileye ek gelir imkanı sağlarken, kayıtdışı üretimin de önüne geçecek. Bu uygulamanın evde üretim yapanları teşvik edeceğini vurgulayan Mükellef Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Okan Şafak, "Pek çok insan evinde üretip sosyal medya üzerinden kayıt dışı satıyordu. Şimdi bu girişimciler kendi e-ticaret sitesini açacak, ödeme sistemi kullanacak, pazar yerlerine girip satış yapacak. E-ticaret oranı artacak" dedi. Evde üretim yapanların iş hacmi arttıkça şirketleşme oranının da artacağına dikkat çeken Şafak şunları kaydetti: "Devlet sağladığı bu teşviklerle online ticaretin önünü açarken, girişimcileri kayıt altına girmeye de teşvik ediyor. 2020 yılında bizim aracılığımızla 5000'den fazla şirket kurulurken bunun büyük bir kısmı şahıs şirketi oldu. Kurulan bu şirketlerin yüzde 30'u e-ticaret alanındaydı. Düzenlemenin de etkisiyle 2021'in ilk 3 ayında bu rakam 4 kat arttı" dedi. Şirket kurarak yoluna devam etmek isteyenler için de KOSGEB'in 5 bin TL'lik Şirket Kurulum Desteği olduğunu hatırlatan Şafak, bu destekden yararlanmak isteyen girişimcilerin KOSGEB'den birkaç saatlik girişimcilik eğitimi alıp bir sınava girmelerinin yeterli olacağını söyledi.

BİR GÜN HERKESİN ŞİRKETİ OLACAK

2019 yılından günümüze pazar yerlerinde faaliyet gösteren işletme sayısı yüzde 331'lik artışla 57 bin 394'ten 247 bin 654'e çıktı. Aynı dönemde e-ticaret faaliyetinde bulunan toplam işletme sayısı da yüzde 275'lik artışla 68 bin 457'den 256 bin 861'e yükseldi.

TOBB verilerine göre 2020 Mart-2021 Mart tarihleri arasında kurulan şirket sayısı yüzde 31.5 artışla 120 bine çıktı. Bunun 40 bini şahıs şirketi oldu. Bu verilerin gelecekte bu alanda yaşanacak gelişmelerin habercisi olduğuna dikkat çeken WorqCompany Kurucu Ortağı Cem Baytok 'Ticari sınırların kalkabildiği bir dünyada, milyonlarca insan için mikro girişimcilik alternatif ve sürdürülebilir bir iş ve geçim kaynağı olma yolunda" değerlendirmesinde bulundu.

E-İHRACATA YÜZDE 50 KAZANÇ İSTİSNASI

İş yeri olmayan, sanayi tipi seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmadan e-ticaret yapanlar vergi muafiyeti kapsamına alınacak. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi gerekiyor. E-ihracat yoluyla yapılan satışlarda ise yüzde 50 kazanç istisnası var.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi