• $8,3449
  • €10,0366
  • 478.46
  • 1420
29 Mart 2018 Perşembe 15:25 | Son Güncelleme:

Etin fiyatını yükselten neden: 1 milyon eksik var

Etin fiyatını yükselten neden: 1 milyon eksik var

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatlarının yüksek olmasının nedenini açıkladı. Et fiyatlarının ülkedeki 1 milyon düve eksikliğinden kaynaklı yüksek olduğunun altını çizen Bakan Fakıbaba, 250 bin düve ve anaç hayvan projesinin ise bu sebeple hayata geçirildiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatlarına yönelik yeni bir açıklama geldi.

1 MİLYON EKSİK VAR
Bakan Fakıbaba et fiyatlarının yüksek olmasının nedeninin ülkedeki 1 milyon düve eksiği olduğunu söyleyerek, "Özellikle et ithalatına baktığımızda görüyoruz ki en fazla besicilikle uğraşmışız. Ülkede 1 milyon düve eksiğimiz var ve düve üreten insanlara hayranlıkla bakıyorum. Et eksiğimizin ve et fiyatlarının yüksek olmasının sebebi olan düve eksiğimizi karşılamak için çalışan arkadaşlarımız geç para kazanıyor ama ülke için çok önemli bir yatırım yapıyor. Bakanlık olarak imzalanan 250 bin düve ve anaç hayvan projesinin sebebi de budur" diye konuştu.

İLK 3'E GİRMELİYİZ
Bakan Fakıbaba, dünyada tarımda Türkiye'nin ilk 3'e girmesi gerektiğini belirterek,

"Bu yıl 14,5 milyar TL bütçemiz mevcut, önümüzdeki yıl bunun 19,5 milyar olması için gerekli çalışmaları başlattık. Son 15 yılda hayvancılığa yaklaşık 25 milyar TL destek verdik. Elimizde TİGEM'leri çok etkili şekilde kullanacağız. Geleceğin tarımda, tarımın geleceğinin ise özellikle gençlerimizde ve kadın çiftçilerimizde olduğunu biliyoruz. Bu potansiyelimizi yeteri kadar değerlendiremiyoruz. Bu bağlamda Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile yapmış olduğumuz iş birliğini çok önemsiyoruz. Gençlerin tarımsal üretimde yer almasını teşvik etmek için çeşitli projeler yürütmekteyiz. Biz tarımda Avrupa birincisiyiz ama dünyada da ilk 3'e girmemiz gerekiyor" diye konuştu.

(İHA)

<p>MANCHESTER CİTY,  PARİS SAİNT-GERMAİN'İ ELEDİ; İSTANBUL BİLETİNİ KAPTI<br></p><p>UEFA Şamp

Haftanın Futbol Başlıkları... Şampiyonlar Ligi tehlikesi sürüyor mu?

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı