• $13,608
  • €15,256
  • 792.278
  • 1946.09
18 Mayıs 2021 Salı 09:13 | Son Güncelleme:

Esnafa Destek Paketi açıklandı mı? Esnafa Destek Paketi'nde neler var?

Esnafa Destek Paketi açıklandı mı" Esnafa Destek Paketi'nde neler var"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı sonrasında esnafa yönelik yeni destekleri açıkladı. Esnafa Destek Paketi detaylarını öğrenmek isteyen vatandaşlar "Esnafa Destek Paketi açıklandı mı? Esnafa Destek Paketi'nde neler var?" sorularının yanıtını araştırıyor...

Esnafa Destek Paketi vatandaşlar tarafından merakla bekleniyordu. Salgın sürecinde toplumun tüm kesimlerine yönelik destek paketlerini uygulamaya alan Türkiye'de kademeli normalleşme dönemine geçişle yeni destek paketleri açıklanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasında esnafa destek paketi açıklandı.

ESNAFA DESTEK PAKETİ AÇIKLANDI MI?

Salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara veren esnaflarımıza iki grup halinde destek olacağız. 1. grupta kahve, kıraathane, pastane, internet kafeler vb işletmeler yer almaktadır. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapacağız.

2. grupta bakım onarım, tamirat, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik, konfeksiyonlar vb yer almaktadır. Bu gruba berberler otobüsçüler, pazarcılar dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe desteği vereceğiz. Toplamda 4 milyar 602 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.

NEFES KREDİSİ: Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında bir adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum.

ÇİFTÇİLERE DE MÜJDELER VAR

Başkan Erdoğan, yaptığı açıklamalarda çiftçilere de müjdeler verdi. Arpa, nohut ve yaş çayda 2021 alım fiyatlarını açıkladı.

BORÇLAR ERTELENECEK: Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin ziraate ve tarım kooparatiflerine olan borçları ertelenecektir.

ALIM FİYATLARI: Ton başına bin 275 olan arpa fiyatını bin 750 liraya yükseltiyoruz. Nohutta 4 bin 50 lira olarak belirlendi. Açıkladığımız alım fiyatları diğer alım kurumları için de referans alım olacak, farklı fiyatlandırma alınmayacak. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3.87 liraya, destekleme ile 4 liraya yükseltilmiştir.

HELALLİK: Çiftçilerimizden tek isteğimiz tek karış toprağı boş bırakmadan dikmeleri ekmeleridir. Tüm bu gayretlerimize rağmen gönlü buruk vatandaşlarımız varsa, onlardan helallik istemek de inancımızın gereğidir.

645 bin emeklinin maaşı 1500 liraya çıkarıldı

Erdoğan, açıklamalarından emekliye de müjde verdi. "İnsanımızın hem sağlığını hem de işini aşını koruma mücadelesini verdik. Sanayi ve tarım üretiminde ihracatta en küçük bir aksamaya yol açmamak için de çalıştık. Sadece merkezi yönetim bütçesinden yaptığımız harcamalar şimdiden 79 milyara ulaştı. Bu rakam yıl sonunda 104 milyar lirayı bulacak. Şimdi bir başka müjdeye daha geliyorum. 645 bin emeklimizin maaşını 1500 liraya çıkardık."

5 milyon haneye nakit yardımı

Erdoğan, bugüne kadar 1 milyon 200 bin esnafın verilen destekten yararlandığını belirterek şöyle devam etti: "Kısa çalışma ödeneğinden 3 milyon, işsizlik ödemesinden 1 milyonun üzerinde vatandaşımız faydalanmıştır. Bu desteklerin tutarı şimdiden 50 milyar lirayı bulmuştur. 5 milyonun üzerinde haneye nakit yardımı yaptık. Tüm bu nakdi ödemelerin tutarı 134 milyar TL gerçekleşirken bu rakam haziran sonu 181 milyar lirayı bulacaktır. Bugüne kadar 206 milyar lirayı bulan borç ertelemenin tutarı yıl sonunda 219 milyar liraya ulaşacaktır."

  • esnafa destek paketi
  • esnafa destek paketi açıklandı mı
  • esnafa destek paketi nedir
  • esnafa destek paketi detayları
  • esnafa destek paketi son dakika
  • esnafa destek paketi içeriği
  • esnafa destek son dakika
Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var
Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı
MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı

MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı

Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu
Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu

Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Dışarıdan bakıldığında garaj gibi görünüyor ama...

Elon Musk'ın roketi kontrolden çıktı! Çarpacağı tarih açıklandı

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?