• $ 6,8609
  • € 7,8109
  • 399.536
  • 118713
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
06 Eylül 2016 Salı 17:33 | Son Güncelleme:

Erken emeklilik 2016 şartları neler?

Binlerce kişi erken emeklilik için gün sayıyor. Erken emeklilik bekleyen emeklililerin beklediği sonuç Yargıtay'dan gelecek olan karara kaldı.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu erken emeklilikte son durum ile ilgili şunları söyledi; "Ben de emeklilikte yaşa takılanlardanım. Biz bu dengeyi hepimiz için gözetmek durumundayız. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır. Böyle bir çalışmamız yoktur. Eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak, herkes belirlenen yaşta emekli olacaktır." dedi. Bu arada güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün.

Geçtiğimiz yılın Mart Ayı'nda "Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu" Bağkur'luları ilgilendiren önemli bir karar almıştı. Yaklaşık olarak 2,5 milyondan fazla Bağkur'lu için prim günü ve ödemesi sorun oluşturuyordu. İşçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmiş, fakat bu süre bağkurlu olanlar için 9000 gün (25 yıl) olarak belirlenmişti. Bu sebepten ötürü Bağ-Kur'lular zor durumda kalmış ve geç emekli olmaya mahkum edilmişti. Bu sorunun ortadan kalkması için prim süresinin eşitlenmesi öngörülüyor. Eğer yasal hale gelirse Bağkurlular 5 yıl daha erken emekli olabilecek. Yasanın en 2017 yılında çıkması beklenirken emeklileri şimdiden merakla beklemeye başladı.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Emeklilik sorgulama işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. E-devlet web sayfası üzerinden güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklilik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Erken emeklilik son dakika haberleri arasında maaş farlılıklarına dikkat çekiliyor. Tarım Bağkur primlerinde son yedi yıla dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü son yedi yıl primin fazlası normal Bağ-Kur veya isteğe bağlı Bağ-Kur olarak değil de Tarım Bağ-Kur primi ise maaş düşük oluyor. Bu sebebi ise Bağkur maaşlarında 2000 yılından öncesinde maaş hesaplaması bulunmuyor ve düşük basamak değeri olduğu için buradaki göstergeler dikkate alınıyor. Kamu da erken emeklilik için görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek, yapılacak görüşmelerden sonra postacılara, sağlık görevlilerine, öğretmenler için emeklilik gelişmeleri yaşanabilir. 18 Mayıs'ta yapılacak olan toplantıya memur- Sen, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı katılacak. Erken emeklilik yasa tasarısının geçerli olacağı meslekler arasında kimyacılar, itfaiyeciler, mühendis, öğretmenler, tekniker, postacılar, teknisyenler yer alıyor. Eğer beklenen karar çıkarsa, 900 bin öğretmen de fiili hizmet zammı ve erken emeklilikten faydalanacak.

 

Maltepe'de araç markete girdi... Feci kaza kamerada

Maltepe'de araç markete girdi... Feci kaza kamerada

Genç fenomen Taha Duymaz zahter salatası için mutfakta!

Genç fenomen Taha Duymaz zahter salatası için mutfakta!

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel habe

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel haber