• $ 6,1492
  • € 6,6898
  • 324.991
  • 114365
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ergün, Öztarak'ın sır raporuna çattı

CHP'li Faik Öztrak'ın 'AK Parti yüksek oy alırsa Türkiye'den çıkın' diyen yabancı yatırım raporları var' sözleri ortalığı karıştırdı ama bir türlü bulunamayan rapor polemik yarattı. Sanayi Bakanı Ergün, "Yalandan ölen var mı? Yok. Rapor nerede, kaynağını görelim" dedi

 

AK Parti çok büyük bir çoğunlukla iktidara gelirse ülkeden çıkın' ifadelerini taşıyan bir yatırımcı raporu olduğunu iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'a Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'den tepki geldi.

A Haber'de 'Eko-Yorum' programına katılan Bakan Ergün, "Şimdi seçim zamanı, yalandan ölen mi var? Yok. İstediğini söyle, 'böyle bir rapor var' de. Böyle bir rapor varsa, tamam çıksın, kaynağını görelim. Kimse bunu hazırlayan, ciddi bir organizasyon, neye dayandırıyor bunu? Yani bunu birisi laf olarak söyleyebilir. Hadi dayandır neye dayandırıyorsun" dedi.

İSTİKRARA GELİYORLAR

Türkiye'nin bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen Ergün, şöyle konuştu: "Türkiye'de siyasi istikrar var Türkiye'de, yarın ne olacağı belli ve Türkiye güçleniyor, ekonomide ve siyasette gün geçtikçe güçleniyor. İngiltere'den, Londra'dan buraya merkezini taşıyan bir firmaya şunu sorduk:

Niye taşıdınız, niye İstanbul'a taşıdınız? İlginç bir cevap verdi, dedi ki; Londra geçmişin merkeziydi, İstanbul geleceğin merkezi, onun için buraya taşıdık."

CHP'NİN AKIL HOCASI

Türkiye aleyhine yayınlar yapan ve raporlar yazan birçok lobi olduğunu anlatan Ergün, Michael Rubin örneğini vererek, "Onu okursanız Türkiye batmış, bir korku imparatorluğuna dönüşmüş, Türkiye'ye gidilmez, sokaklarında gezilmez, ekonomik yatırım asla yapılmaz.

Şimdi Michael Rubin'in söyledikleriyle CHP'nin söyledikleri arasında ne fark var? Hiçbir fark yok. Michael Rubin'le bunlar bir işbirliği içerisinde. Zaten onu da zaman zaman buradaki toplantılarına davet ediyorlar, akıl hocası yani" dedi.

'Kalıcı dizaynı millet yapar'

Ergün, işadamı İnan Kıraç'ın CHP'yi dizayn ettiği iddia edilen haberlerle ilgili olarak da soruları yanıtladı. 28 Şubat örneğini veren Ergün, o dönemde iş çevreleri, sendikalar, bazı sivil toplum örgütleri ve medyanın birlikte hareket ederek siyaseti dizayn etme girişimi olduğunu hatırlattı.

Siyasetin kimi zaman darbelerle kimi zaman muhtırayla kimi zaman post modern darbeyle kimi zaman da yargı yoluyla şekillendirilmeye çalışıldığını anlatan Ergün, şöyle konuştu: "Bazen de parti kapattıralım ya da kasetlerle dizayn edelim.

Seçimden sonra CHP'yi merak ediyorum nasıl olacak. Bakalım bu dizayncıların projeleri seçimden sonra da aynı şekilde yürüyecek mi? Uzun ömürlü, kalıcı dizaynı millet yapar."

JP Morgan, Öztrak'ın tersini söyledi

JP Morgan 12 Haziran seçimleriyle ilgili dün bir rapor yayınladı. Raporda Öztrak'ın tam tersi açıklamalar dikkat çekti. JP Morgan'ın raporunda AK Parti'nin anayasal çoğunluğa ulaşamaması siyasi risk olarak değerlendirildi.

Raporda, AK Parti'nin birinci parti olacağına vurgu yapılırken, "Anayasanın değiştirilmesine yetecek sandalye alması konusunda kuşkuluyuz" denildi.

Yüksek cari açık, bankacılık sektöründe düşen kârlar ve enflasyona vurgu yapan JP Morgan Türkiye'nin ağırlığını da düşürdü.

Sabah


Bakan Soylu´dan koronavirüs açıklaması

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak acısı: Hocalı katliamı

Zeytinin az bilinen mucizevi faydaları