• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
26 Şubat 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

ePTTavm.com’dan Katar’a 4 kollu ihracat hamlesi

ePTTavm.com’dan Katar’a 4 kollu ihracat hamlesi

Katar’da www.turkissouq.qa adlı bir Türk pazarı açan ePttAVM.com siteden Türk ürünleri satıyor. Katar'da ikmal depoları kuran şirket ihracatı yükseltecek.

Miray ÇİMEN

ePttAVM.com Katar’a 4 farklı şekilde ihracat yapmak için kolları sıvadı. Buna göre, Katar’da Türk ürünleri satılan www.turkissouq.qa adlı Türk pazarının kapsamı genişletilecek. ePttAVM.com, Katar’da “fullfilment modeli” adı verilen ikmal depoları kurulacak. Modelle satıcıdan direkt gelen mal, paketlenip, faturası kesilerek tüketiciye gönderilecek. Modelin hayata geçmesi için Katar’a e-ticaret platformu, Türk ürünlerinin satışı, taşıma ve hizmet ihracatı yapılacak. 

İKMAL DEPOSU KURULACAK 

Şirket ayrıca Katar’da “fullfilment modeli”ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre ikmal merkezi modeli de denilen modelle, satıcıdan direkt gelen mal, paketlenip, faturası kesilerek tüketiciye gönderilecek. ePttAVM.com bu modelin Türkiye’de ve Türk mallarının yurtdışında satışlarda uygulanması için çalışıyor. Model hakkında Katar ile bir anlaşma imzalandığı belirtildi. Anlaşma kapsamında gelecek birkaç hafta içerisinde Katar’da benzer bir deponun devreye girmesi planlanıyor. 

YERLİ YAZILIM SATILDI

Böylece Türk ürünleri Katar’da satılmasına ön ayak olunurken, satışların da kolaylaşması hedefleniyor. Modelle sebze-meyvenin yanı sıra Türk kahvesi, Türk kahvesi makinesi gibi birçok ürünün satışı yapılabilecek. ePttAVM.com’un tanzim satışların ardından fullfilment depolarla çalışmalarını hızlandırdığı kaydedildi. ePttAVM.com, şu anda bu sitenin büyütülmesi için iki ülkenin çalışma yaptığını açıkladı. İmzalanan sözleşme kapsamında Katar’a e-ticaret platformu olan bir yazılım altyapısı ihraç edildi. ePttAVM.com’un bunu ODTÜ Teknokent’te yerli imkanlarla geliştirdiği belirtildi. Ardından siteye çok sayıda Türk ürünü koyuldu ve satış devreye alındı.

Sırada ABD ve Çin var

ePttAVM.com’un Katar’ın ardından Bosna ve Kosova’da denemelere başladığı ifade edildi. Kosova ve Bosna’da ise sadece e-platform ve Türk ürünlerinin satışının yapıldığı ifade edildi. Amman’dan da talep gelirken, buradaki deponun Katar ile birlikte açılacağı ifade edildi. ePttAVM.com’un Amerika, İngiltere, Almanya, Hong Kong, Çin gibi ülkelerde de bu depoları açmanın yollarını araştırdığı belirtildi.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü