• $9,5491
  • €11,1591
  • 551.442
  • 1522.04
28 Eylül 2021 Salı 08:06 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Karadeniz'de yeni keşif arayacağız

İlk üretim 2023'te başlıyor! Doğalgaz ihtiyacının üçte biri Karadeniz'den. Karadeniz'de ilk etapta 10 kuyunun açılarak sisteme bağlanacağını söyleyen Bakan Dönmez “Tam üretime 2027'de geçtiğimizde ihtiyacın üçte biri karşılanacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen doğalgaz rezervinin, 2027 yılında en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye'nin yıllık iç ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılar hale geleceğini söyledi. Bloomberg'e Karadeniz'de 540 milyar metreküpe ulaşan gazın çıkarılmasıyla ilgili takvimlendirme sürecini anlatan Dönmez, Sakarya gaz sahasında yaklaşık 40 üretim kuyusu açmayı planladıklarını belirterek ilk 10 kuyu ile birlikte ilk üretimin de gerçekleştirilmiş olacağını söyledi.

40 KUYU AÇILACAK

Hedefin, gazın 2023'te sisteme bağlanması olduğunu vurgulayan Dönmez "Her bir fazı 10'ar kuyudan oluşuyor. Tam üretime 40. kuyudan sonra ulaşmış olacağız. Oradaki hedefimiz de 2027 gibi gözüküyor. Seviye olarak günlük 10 milyon metreküple başlarız, 40 milyon metreküpe kadar çıkarız. Yıllıkta bakarsanız, süreç sonunda aşağı yukarı 15 milyar metreküpe denk geliyor" dedi. Türkiye'de doğalgaz tüketimi 2020'de 48 milyar metreküp olmuştu.

Türkiye'nin artan talebi karşısında gazın yeterli olup olmayacağı sorusu üzerine de Dönmez, Mavi Akım ve Türk Akımı'nın tam kapasite çalışması durumunda bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

YENİ YILDA BİR SONDAJ DAHA YOLDA

Dönmez "Sakarya gaz sahasının civarında sismik çalışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu kapsamda orada belki önümüzdeki yılın ilk aylarında keşif amaçlı bir sondaj daha yapabiliriz" diye konuştu. Dönmez'in işaret ettiği sondaj sahası, Tuna 1 ile başlayıp Türkali ile devam eden Sakarya ve onun kuzeybatısındaki Amasra 1 sahasının ardından üçüncü çalışma alanı olacak. Dönmez Akdeniz'de sismik çalışmaların ise sürdüğünü söyledi.

'LNG ALIMLARI DAHA DA ARTABİLİR'

ABD, Türkiye'nin son yıllarda en fazla LNG ithal ettiği ülkelerin başında geliyor. Bu ülkeden alımların önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini belirten Bakan Dönmez, "Afrika'dan, Körfez bölgesinden de alıyoruz. LNG artabilir. Çünkü LNG'de bizim teorik olarak baktığımızda 40 bcm gazlaştırabilecek bir kapasitemiz var. Bu konuyu büyük oranda fiyatlar belirlemiş olacak" diye konuştu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kurtlar koyun sürüsüne saldırdı. O  anlar güvenlik kamerasına ya

Koyun sürüsüne kurt saldırdı

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak