• $13,7389
  • €15,59
  • 787.306
  • 2045.59
23 Kasım 2021 Salı 08:55 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Denizde ilk kaynak 2022'de

- SERDAR SAĞLAM - YELDA GÖKDAĞ

Karadeniz gazında ilk kaynak 2022 baharında. Sakarya Gaz Sahası'nda mühendislik çalışmalarının tamamlandığını belirten Enerji Bakanı Dönmez, “2022'nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız. Karadeniz gazında bütün hesabı kitabı 2023'e göre yaptık” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'nda mühendislik çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "2022'nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız" dedi. Dönmez, 11. Türkiye Enerji Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, küresel enerji piyasalarında özellikle fiyat anlamında büyük değişim yaşandığını söyledi. Karadeniz gazına ilişkin son gelişmeleri paylaşan Bakan Dönmez, temmuz ayında Türkali-2 kuyusunun rezervuar-2 ve rezervuar-3 testlerinin başarıyla tamamladığını hatırlatarak, şunları söyledi:

4'ÜNCÜ GEMİ GELİYOR

"Bu hafta Türkali-2 kuyumuzun rezervuar-1 testinde günlük 650 bin metreküp gaz akışına ulaştık. Sakarya Gaz Sahası'na ilişkin bütün mühendislik çalışmalarını tamamladık. O projede kullanılacak yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. 2022 baharında suyun altına, Karadeniz'in derinliklerine boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız." Dördüncü sondaj gemisinin de 2022'nin bahar aylarında Türkiye'ye ulaşacağını aktaran Dönmez, "4. gemimiz çift kule tasarımına, sert deniz şartlarında çalışabilecek kabiliyete sahip. Karadeniz gazında bütün hesabı kitabı 2023'e göre yaptık" dedi.

YATIRIMLARA DEVAM

Bakan Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kurulu gücünün ekim sonu itibarıyla yaklaşık 53 bin megavata ulaştığını hatırlatan Dönmez, "Bugün kurulu gücümüzün yüzde 53.4'lük kısmı yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. 2020'de yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran dünyada dokuzuncu, Avrupa'da dördüncü ülke olduk" dedi. Elektrik üretim sektörünün ekim ayı itibarıyla yaptığı yatırımın 8.5 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken Dönmez, "Dağıtım sektörümüzde 2021-2025 döneminde ise 78 milyar liralık bir yatırım gerçekleştireceğiz. İletim sektörümüzde ise 2021-2023 döneminde 20 milyar liralık bir yatırım yağacağız. Doğalgazda da yatırımlar durmayacak. 2021-2025 döneminde doğalgaz dağıtım ve iletimine 56.6 milyar liralık daha yatırım yapacağız" ifadelerini kullandı.

KIŞ SAATİYLE 6 MİLYAR TL TASARRUF

Bakan Dönmez, Ekrem İmamoğlu'nun, yaz saati uygulamasının kaldırılmasına yönelik çağrısına da yanıt verdi. Dönmez, şunları kaydetti: "Herkes kendi işiyle meşgul olsun. Sabit saat bir başka deyişle kış saati uygulamasına başladığımız 2016'dan bugüne kadar elde ettiğimiz tasarruf 6.82 milyar KWh elektrik oldu. Bu tasarrufun parasal karşılığı ise yaklaşık 6 milyar TL oldu."

2 FONUN KALDIRILMASIYLA, 3 MİLYAR DESTEK

Bakan Dönmez, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarında yaptıkları sübvansiyonlarla (destek) vatandaşlara 127 milyar liralık destek sağladıklarını da kaydetti. Bakan Dönmez, "Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız faturalardaki TRT payı ve enerji fonunun kaldırıldığını açıkladı. Her iki fonun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşımıza vereceğimiz destek yaklaşık 3 milyar lira olacak" diye konuştu.

CİDDİ BİR BATARYA YATIRIMI GELİYOR

Zirvede konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da, "Önümüzdeki döneme ilişkin iki konuyu önemli görüyorum. Bunlardan ilki yerli otomobilin 2022 sonunda üretim bandından inmesi. Elektrikli araçların yaygınlaşması, yeterli şarj altyapısının varlığına bağlıdır. Bu kapsamda TBMM'ye sunulan önerinin kısa sürede yasalaşmasını diliyorum. Bir diğer konu ise karbon fiyatlaması" dedi. Ardından Bloomberg HT'ye konuşan Yılmaz, çok kısa zamanda Türkiye'ye batarya konusunda yeni bir yatırım geleceğini söyledi. Yılmaz, "Türkiye'yi çok güzel yatırımlar bekliyor, gelecekte enerji üssü olacağız" ifadelerini kullandı.

  • sakarya gaz sahası
  • enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez
  • doğal gaz
  • yenilenebilir enerji
  • elektrik
MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?
MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?

MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar
Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü
Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

2022 yılında teslimatı yapılacak silah ve araçlar

Akdeniz'de 62 türün nesli tehlike altında

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (09 Aralık 2021)