• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
27 Mart 2018 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

Enerji testini geçemeyen ürüne geçit verilmiyor 

Enerji testini geçemeyen ürüne geçit verilmiyor 

Ekonomi Bakanlığı ithalat denetiminde göz açtırmıyor. Led ampullerin testleri 15 Mart’ta başlarken, elektrik motorlarının enerji verimliliği testleri 2 Nisan, klima ve soğutucuların testleri ise 2 Mayıs’ta başlayacak. 

MİRAY ÇİMEN

Ekonomi Bakanlığı ithalat denetiminde çalışmalarını hızlandırıyor. 2017 yılı ortasında bazı ürün gruplarında yapılan çeşitli testlerde 150 milyonu aşkın ürünün teste yönlendirildiği ve bu ürünlerin 8 milyonunun uygunsuz bulunarak ithaline engel olunduğu öğrenildi. Yeni dönemde ise bazı ürün grupları üzerinde enerji verimliliği üzerine testlere başlanması kararı alındı.İlk aşamada 4 ürün grubuna enerji verimliliği testleri yapılacak. Bu ürün gruplarının test başlangıç tarihleri de belirlendi. Halihazırda led ampullerin testleri 15 Mart itibarıyla başladı. Elektrik motorlarının enerji verimliliği testleri 2 Nisan’da, klima ve soğutucuların testleri ise 2 Mayıs’ta başlayacak.

TELEVİZYON EKLENECEK 

2018’in ikinci yarısında ise enerji verimliliği testi uygulanacak bu ürün gruplarına televizyon, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutma makinelerinin de eklenmesinin planlandığı belirtildi. Bu denetimlerle enerjiyi verimsiz kullandığı tespit edilen ürünlerin yurtiçi piyasaya girmesine engel olunması amaçlanıyor.İthalatta birçok tüketici ürünü, ithalat aşamasında numune alınarak teste tabi tutuluyor. 

ÜLKEYE GİREMİYORLAR 

Böylece Türkiye iç piyasasına yalnızca testleri olumlu sonuçlanan ürünlerin girmesine izin veriliyor. 2017 yılı temmuz ayı itibarıyla tüketicilerin günlük hayatta yoğun olarak kullandığı cep telefonu, elektrikli küçük ev aletleri, buzdolabı, çamaşır makinesi, dondurucu, avize-lamba, monitörler, projektörler, fön makinesi, oyuncak, iş eldiveni gibi birçok elektronik ve teknolojik ürün teste tabi tutuluyor. 

Bakan konuya dikkat çekmişti 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yakın zamanda yaptığı açıklamada elektrikli cihazlara yönelik testlerde en büyük güvensizliğin adaptörlerle, tasarruflu ampullerde görüldüğüne dikkat çekmişti. Zeybekci, “Bu ürünlerin elektrik çarpmasına, hatta yangına yol açma ihtimali söz konusu” ifadesini kullanmıştı. 

Önemli kısmı led ampuller

İthaline izin verilmeyen 8 milyon ürünün dörtte birinden fazlasının led ampullerden oluştuğu bilgisini veren  Zeybekci  bu grupta 2.2 milyon ürünün ithaline izin verilmediğini ifade etti. Zeybekci, elektrik motorlarının, kullanım ömürleri boyunca değerinin 50 katı tutarında elektrik harcadığını belirterek, o dönem halen denetlenen elektrik motorlarının yıllık ithalat tutarının 31 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde bu ürünlerin gelecek yıllardaki elektrik faturalarına her yıl 1.5 milyar dolar ekleyeceğini söyledi. Zeybekci, sıkı ithalat denetimi politikası çerçevesinde, laboratuvar testlerinin yapıldığı bilgisini paylaşmıştı.

<h3>Maç öncesi iki takımın son durumunu Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen AKŞAM TV'ye değerle

Galatasaray - Beşiktaş Derbi Önü

En çok altın rezervine sahip ülkeler belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada

İzmit Körfezi'nden 100 ton deniz salyası temizlendi

NASA'nın Mars aracının keşfettiği ilginç kaya şaşkınlık yarattı