• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
27 Nisan 2021 Salı 18:36 | Son Güncelleme:

Enerji şirketleri de halka arz rüzgarına kapıldı! Borsaya enerjik akın

Enerji şirketleri de halka arz rüzgarına kapıldı! Borsaya enerjik akın

Son dönemde borsada ‘enerji' arttı. Halka arz furyasına katılan 5 enerji şirketi peş peşe borsaya geldi. Sırada Girişim Elektrik, Margün Enerji, Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO ve Manas Enerji Yönetimi gibi şirketler var.

Borsada son iki aydır yaşanan halka arz furyasına enerji şirketleri de dahil oldu. Öyle ki geçtiğimiz haftalarda yapılan halka arzlara enerji şirketleri adeta damgasını vurdu. Naturel Enerji, Aydem Yenilenebilir Enerji, Biotrend Enerji, Galata Wind Enerji AŞ, Çan2 Termik peş peşe halka açıldı. Yatırımcılardan büyük ilgi gören bu halka arzların ardından ise, sırada Girişim Elektrik, Margün Enerji, Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO ve Manas Enerji Yönetimi gibi şirketler var.

BAŞVURU İŞLEMLERİ TAMAM

Bu şirketlerden Girişim Elektrik SPK'ya ve Borsa İstanbul'a başvuru işlemlerini tamamladı. OYAK Yatırım konsorsiyum liderliğinde halka arzını gerçekleştireceğini açıklayan şirket, 235 milyon lira net kâra sahip. Girişim Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı M.Behiç Harmanlı, 2020 yılında 880 milyon TL hasılat elde ettikleri söyledi.

BAŞKENT GAZ DA AÇILIYOR

2013 yılında özelleştirilen ve Torunlar Enerji tarafından 1 milyar 162 milyon dolar bedelle satın alınan Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO da SPK'ya başvurusunu yaptı. Toplam 1.9 milyon abonesi olan şirket yıllık 3.6 milyar metreküp gaz dağıtım hacmine sahip. Halka arzın Garanti BBVA Yatırım liderliğinde kurulacak konsorsiyum ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Esenboğa Elektrik de yüzde 100 bağlı ortaklığı Margün Enerji'nin halka açılmasına karar verirken Manas Enerji Yönetimi de halk arz hazırlığı yapıyor.

BÜYÜK TALEP GÖRDÜLER

Halka açılan enerji şirketlerine talep yoğun oldu. Bu şirketlerden Aydem Yenilenebilir Enerji'nin halka arzında 5 kat talep toplandı ve 1.3 milyar TL işlem büyüklüğüyle son 3 yılın en büyük halka arzı gerçekleştirildi. 338 bini aşkın yatarımcının hisse aldığı halka arza bireysel yatırımcının talebi ise 10 kat oldu. Yenilenebilir enerji sektörünün önemli oyuncusu Biotrend Enerji'nin 750 milyon TL büyüklüğündeki halka arzına ise 18 kat talep geldi. 13.4 milyar TL'lik talebin yaklaşık yüzde 5'i karşılandı. Şirketin hisselerinin bugünden itibaren 18 TL baz fiyat ve 'BIOEN' koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlaması bekleniyor. Galata Wind Enerji'ye ise 1.1 milyar TL talep geldi. Nominal 133.7 milyon TL olarak planlanan halka arzda toplam talep ise 8 kat oldu. ODAŞ Enerji'nin iştiraki Çan 2 Termik Santrali'ne ise bireysel yatırımcılardan 3.4 kat, kurumsal yatırımcılardan ise 3.8 kat talep gördü.

AYDEM'İN HEDEFİ HİBRİT SANTRALLER

Başarılı halka arz sonrası açıklama yapan Aydem Enerji CEO'su ve Aydem Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli "Yatırımcıların, şirketimizin güçlü yapısına ve portföyüne gösterdiği güvenle son üç yılın en büyük halka arzına imza attık" dedi. Küpeli "Hedefimiz, 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkarmak. Başta hibrit santral yatırımlarımız olmak üzere, yenilenebilir yatırımlarımıza odaklanacağız" ifadelerini kullandı.

<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı