• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
04 Aralık 2020 Cuma 00:48 | Son Güncelleme:

Enerji Bakanı Dönmez: İhmali kabul etmiyoruz, bu yıl 4.892 sahayı denetledik

Enerji Bakanı Dönmez: İhmali kabul etmiyoruz, bu  yıl 4.892 sahayı denetledik

Madencilerin güvenliğinin her zaman ilk sırada yer aldığını belirten Enerji Bakanı Dönmez, “Madenlerimizde ihmal ya da hatayı asla kabul etmiyoruz. Bu yıl 4 bin 892 maden ruhsat sahasını denetledik” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl 8 bin 602 madende denetim gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu yıl ise bugün itibarıyla 4 bin 892 maden ruhsat sahasını denetledik” dedi. Dönmez, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki madencilerle videokonferans yöntemiyle bir araya geldi. Madencilerin, hayatın her alanına dokunan ‘görünmez kahramanlar’ olduğunu ifade eden Dönmez, “Madenciliği dünyanın en kadim mesleği ve insan emeğine en fazla yaslanan uğraşı olarak görüyorum. Yer altıdaki her bir zenginliği cevhere dönüştüren madenci kardeşlerimi de birer sanatkar kabul ediyorum” dedi.

VARLIKLARI GÜÇ VERİYOR

Dönmez, “Kışın evlerimizin sıcaklığından, Mehmetçiğimizi koruyan zırhlara ve en yüksek teknolojik ürünlere kadar her şeyi sizlerin çalışkanlığına ve fedakarlığına borçluyuz. Hepiniz Türkiye’nin madenleriyle Türkiye’nin geleceğini aydınlatan kardeşlerimizsiniz. Madenlerimiz sizler sayesinde toprağın altından gün yüzüyle buluşuyor, emeğinizle değer buluyor, hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline dönüşüyor. Varlığınız ülkemize ve bizlere güç veriyor” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETİN 2 KATI

Madencilerin haklarını korumak, emeklerinin tam karşılığını almalarını sağlamak için gerekenleri yapmanın kendilerinin en büyük sorumluluğu olduğunu vurgulayan Dönmez, linyit ve taş kömürü çıkarılan iş yerlerinde, yer altında çalışan işçilere ödenecek ücreti asgari ücretin en az iki katı olarak belirlediklerini söyledi. Dönmez, madencilere ferdi kaza sigortası yaptırılmasını zorunlu hale getirdiklerini anımsatarak, şöyle konuştu: “Yer altında çalışan işçilerin çalışma saatlerini günde en fazla 7.5, haftada en fazla 37.5 saat olarak belirledik. Fazla mesai gerektiren durumlarda da 37.5 saati aşan her bir saat çalışma için verilecek ücretin, yüzde 100’den az olmamak üzere artırılmasını sağladık.”  

4 RİSK GRUBUNA AYRILDI

Madencilerin güvenliğinin kendileri için her zaman ilk sırada yer aldığını dile getiren Dönmez, şöyle devam etti: “Evlerinizde huzur içinde hayatınızı sürdürmeniz için denetimlerimizi sıfır hata anlayışıyla gerçekleştiriyoruz. Madenlerimizde ihmal ya da hatayı asla kabul etmiyoruz. Bu amaçla, madenlerimizi daha verimli denetlemek için dört risk grubuna ayırdık. ‘Çok riskli’ grupları çok daha fazla denetliyor ve bu denetimleri her geçen gün artırıyoruz. Önceliğimiz sizlerin güvenliği ve uygun çalışma ortamında bulunmanız. 2019’da 8 bin 602 madeni yerinde denetledik. Geçen yılki denetim sayımız bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en yüksek sayı oldu. 2020 yılında ise bugüne kadar 4 bin 892 maden ruhsat sahasını denetledik.”

ÇARKLAR DÖNMEYE DEVAM EDECEK

Bakan Dönmez, madencilerin salgın sürecini en güvenli şekilde atlatmasının önemine işaret ederek, şunları kaydetti: “İnsan odaklı çalışma prensibimizle çarklarımız dönmeye devam edecek. İstihdam, üretim ve iş güvenliği tavizsiz olarak beraber ilerleyecek. Bu süreçte alınan tedbirlerle yavaşlayan üretim ve istihdamın durmaması için sektörümüze çeşitli destekler verdik. Şirketlerimizin devlet hakkı ve ruhsat ödeme bedelleri ile inceleme raporu, faaliyet raporu, işletme raporu gibi tevdi etmek zorunda oldukları belgeleri belli bir döneme erteledik.”

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Balıkçıların buz tutan nehirdeki zorlu mücadelesi

Türkiye'nin ''en yüksek ayaklı viyadüğü'' Eğiste Viyadüğü'nde yüzde 22'si tamamlandı