• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
27 Haziran 2018 Çarşamba 15:34 | Son Güncelleme:

Enerji Bakanı Albayrak: Ekonomide çok boyutlu bir dönüşümün haritasını belirleyeceğiz

Enerji Bakanı Albayrak: Ekonomide çok boyutlu bir dönüşümün haritasını belirleyeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni'nde konuştu. Albayrak burada yaptığı konuşmada, "Enerjide bütün hedeflerimizi hayata geçireceğimiz kapsamlı çalışmalarımız hazır. Türkiye olarak yeni bir dönem başlıyor." dedi.


Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin genişletilmesi için uluslararası finans kuruluşlarıyla toplamda 1,2 milyar dolarlık kredi anlaşması imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak anlaşma nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin yeni fazları ile ilgili çalışmaları bir noktaya getirdiklerini söyledi.

Albayrak, Dünya Bankası ve Asya Altyapı, Yatırım ve Kalkınma Bankası ile imzalanan bu anlaşmanın geri ödeme koşulları, uygun maliyeti ve düşük faizi ile önemli bir finansman kaynağı olacağını belirtti.


Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin geçen yıl ilk fazının devreye alındığını, 2019-20 gibi ikinci fazının, 2023'ten önce üçüncü fazının devreye alınacağını da kaydetti. Albayrak böylece tesisin kapasitesinin 5,4 milyar M3'e çıkacağını ifade etti.

Albayrak konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Güvenin olduğu yerde yatırım ve ekonominin büyümesi vardır. Ekonomide çok boyutlu bir dönüşümün haritasını belirleyeceğiz. Türkiye 2023 hedeflerine hızla ulaşıyor. Enerjide bütün hedeflerimizi hayata geçireceğimiz kapsamlı çalışmalarımız hazır. Türkiye olarak yeni bir dönem başlıyor. Daha kurumsal, bürokratik oligarşiden uzaklaşmış bir süreç olacak. Milli enerji ve maden politikasını ilan ettik. Kurumlarda devamlılık esastırdan hareketle planımız hazır işliyor, Türkiye'yi 2023 hedeflerine götürecek."

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü