İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7189
  • 5.5073
  • 192.67
  • 94986
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Endüstri 4.0’ı ıskalamak  gibi bir lüksümüz yok 

Yakında Türkiye’nin dijital dönüşüm haritasını açıklayacaklarını belirten Bakan Özlü, “Endüstri 4.0 gerçeğinin gerisine düşmek gibi bir lüksümüz yok” dedi. 

x

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  Akdeniz Ekonomi Forumu’nun ikinci gün oturumu açılışında konuştu. Sözlerine tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Bakan Özlü Kadınların hayatın her alanında daha fazla yer almasının herkesin ortak çabası olması gerektiğini belirten Özlü, Türk kadınlarının elde ettikleri her başarının sadece kadınlar için değil, toplumun bütünü için ilham kaynağı olduğunu vurguladı. 

TARIMDA TEKNOLOJİ ŞART 

Özlü, Türkiye’de tarımdan elde edilen katma değerin gıda sanayisinden elde edilen katma değerden daha yüksek olduğunu belirterek, “Gelişmiş ülkelerde durum tersi. Gelişmiş ülkelerde gıda teknolojilerinden elde edilen katma değer tarımdan elde edilen katma değerden daha yüksek. Tarımsal teşvik ve destek sistemimiz var. Yaklaşık yılda 15 milyar destek veriyoruz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan. Şimdi bu desteği artırsak 2-3’e katlasak yani 15 değil 30-45 milyar destek versek sağladığımız katma değeri artıramayız. Yani faydayı artıramayız. Dolayısıyla tarımda, tarımsal üretimde teknoloji kullanmak durumundayız” diye konuştu. 

Dünyanın anahtarı Akdeniz

Özlü, Akdeniz Bölgesi’nin tarih boyunca küresel güç mücadelelerine ev sahipliği yapan, stratejik bir bölge olduğunu belirtti. Akdeniz havzasının bugün de dünyanın cazibe ve çekim merkezi olduğunu dile getiren Özlü,  “Ecdadımızın Akdeniz’e olan ilgisi boşuna değildir. Akdeniz’de güçlü olmak, dünyada güçlü olmaktır. Akdeniz’de söz sahibi olmak, küresel dünyada söz sahibi olmaktır” ifadesini kullandı.

Dramatik değişimler olacak

Dünya Ekonomik Forumu Raporu’nda gelecek 10-20 yıl içinde imalat, enerji, tarım ve ulaştırmada çok hızlı ve çok dramatik değişimler olacağının yer aldığını anlatan Özlü, “ Sadece ABD’de en yüksek ciroya sahip olan 500 kurumun yarıdan fazlası 2000 yılından sonra kaybolup gitti. Bunun nedeni dijital evrime, değişime ayak uyduramamış olmaları” dedi.  

‘Bilim merkezi Türkiye’ hedefi 

Yaşanılan çağda en büyük gücün teknoloji olduğunu vurgulayan Özlü, şunları kaydetti: “Okullarını, fabrikalarını, şehirlerini ve ordularını teknolojiyle donatanlar, güçlü olurlar ve güçlü kalmaya devam ederler. Savunduğumuz bütün politikaların temelinde teknoloji vardır.  Bilimi, teknolojiyi ve sanayiyi birbirinden ayırmadan, tüm bunları aynı hedefin araçları olarak görmek durumundayız. Bilimden güç alan bir teknoloji, teknolojiyle büyüyen bir tarım ve sanayi anlayışını benimsiyoruz. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki çıkardığımız kanunlar ve hayata geçirdiğimiz düzenlemeler, bizim bu bakışımızı yansıtıyor. Bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefimizdir.” 

Yol haritasında sona gelindi

Dünyanın dijitale evrilmiş bir hale geldiğine işaret eden Özlü, şöyle konuştu: “Biz bu dünyanın, bu durdurulamaz sürecin ve bu kesin gerçekliğin gerisinde kalamayız ve öncü ülkelerinden birisi olacağız. Bu maksatla son 1 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarda Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasını hazırladık. Son noktaya geldik. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Açıkça ifade etmek isterim ki Endüstri 4.0 gerçeğinin gerisine düşmek, bu yeni üretim devrimini ıskalamak gibi bir lüksümüz yok.” 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemi anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemi anlattı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Leyla Aydemir öldürüldü mü? Ağrı'yı sarsan şok telefon

Terör örgütü PKK yine canlı kalkan taktiğine sarıldı

En Çok Okunanlar