• $9,5901
 • €11,1445
 • 557.471
 • 1492.93
30 Mayıs 2021 Pazar 12:48 | Son Güncelleme:

Emlak vergisi ödemeleri sona eriyor! Emlak vergisi ödeme nasıl ve nereden yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri sona eriyor! Emlak vergisi ödeme nasıl ve nereden yapılır"

Emlak vergisi ödemeleri için son gün yaklaşıyor. Ev, dükkan, arsa, arazi gibi gayrimenkulü bulunanların bu vergiyi her sene ödemesi gerekiyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde ilk taksit 31 Mayıs'ta sona eriyor. Peki, emlak vergisi ödeme nasıl ve nereden yapılır? Emlak vergisi ne kadar?

Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde geri sayım sürüyor. En son ödemeler 31 Mayıs'ta yapılacak. İkinci taksitler ise Kasım ayında ödenecek. Ödemeler vergi dairesinin internet şubesinden de yapılabiliyor. Peki, emlak vergisi ödeme nasıl ve nereden yapılır? Emlak vergisi ne kadar?

VERGİ SORGULAMA EKRANI

EMLAK VERGİSİ ÖDEME VE SORGULAMA NEREDEN YAPILIR?

Vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sitesi üzerinden EFT ya da havale yoluyla ödeme işlemlerini yapabiliyor. Emlak vergisi, tek seferde ödenebileceği gibi iki taksite de bölünebilmektedir.

Ödeme ile ilgili olarak belediyelerden tahsis edilen beyanname doldurulur. Bunun yanında beyanname için başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir. Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası bildirilmelidir. Ödemeler, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da havale ile belediyelerin banka hesaplarına yapılabilir. Bunların dışında artık internetten ödeme yapmak da mümkündür.

Emlak vergisi ödemeleri birden çok çeşitli alandan yapılabiliyor. İnternetten işlem yapmak istemeyenler belediyeden işlem yapabilirler. Emlak vergisi ödeme banka şubelerinden de yapılabilir.

ONLİNE EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Online emlak vergisi ödemelerinde ise 3 farklı seçenek bulunuyor.

1- Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin banka hesabına havale ya da EFT yapabilirsiniz.

2- Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden de emlak vergisi ödeme işlemleri yapabileceğiniz alanlar arasında yer alıyor.

3- E-Devlet platformu üzerinden çeşitli vergi borçlarınızı da ödeyebilirsiniz.

Platformdaki "İnternet Vergi Dairesi" sekmesinden emlak verginizi de görüntüleyebilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETLERİ

Emeklilerin ve Gazilerin, Şehitlerin Eş ve Yetimlerinin Muafiyetleri ve İşlemleri

Emlak Vergisi Kanunu'nun 8. Maddesine göre gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin eş ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması halinde bu meskenlere ait ödenecek emlak vergisinden muaftır. Muafiyetten faydalanmak isteyen mükellefler; Emekli Cüzdanı Fotokopisi ile emeklilere ait formu doldurup imzalayarak belediyenin Tahakkuk Birimine müracaat etmek suretiyle tahakkuk kayıtlarını kapattırabilirler.

Hiçbir Geliri Olmayan Mükellef Muafiyet İşlemleri

Hiçbir geliri olmadığını beyan ederek emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak isteyen mükelleflerin ikametgâhlarının bulunduğu yer, vergi dairesinden gelir vergisi mükellefi olmadıklarına ve T.C. Emekli Sandığı, BAĞKUR, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüklerinin ilgili birimlerinden aktif sigortalı bulunmadıklarına ait alacakları belgeler ile hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin tek meskenlerine ait formu doldurarak belediye Tahakkuk Birimine müracaat ederek muafiyet işlemlerini yaptırabilirler.

 • Emlak vergisi ödeme
 • Emlak vergisi ödeme nasıl yapılır
 • Emlak vergisi online ödeme
 • Emlak vergisi ödeme sayfası
 • Emlak vergisi ödeme sorgulama
 • Emlak vergisi ödeme ekranı
 • Emlak vergisi nereden ödenir
 • Emlak vergisi ödeme gib
<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri