• $8,1447
  • €9,7255
  • 454.125
  • 1375.91
07 Ağustos 2020 Cuma 23:54 | Son Güncelleme:

Elinizdeki paradan olmayın! Kredi çekerek altın alanlara uyarı

Elinizdeki paradan olmayın! Kredi çekerek altın alanlara uyarı

Uzmanlar son günlerde fiyatı rekor üstüne rekor kıran altın konusunda vatandaşı uyarıyor.

Altının ons fiyatı 2060 doları, gramı 480 lirayı aşınca altına olan talep hızla artışa geçti. Uzmanlara göre, Türkiye’de tüm tasarruflarını altına yatıran ve hatta sosyal medya dahil etraftan aldığı çeşitli duyumlar üzerine kredi çekerek altına yatırım yapanların dikkat etmesi gerekiyor, çünkü bir anda ellerindeki varlıklardan olma ihtimalleri var. Uzmanların görüşüne göre, güvenli liman algısı olan altının bir yatırım aracı olarak spekülasyona açık olduğunu tarihine bakınca da görmek mümkün.

% 78’İ MÜCEVHERDE KULLANILIYOR

Diğer yatırım araçlardan farklı olarak, altının değeri ülke ekonomilerine katkısına bağlı değil. İnsanların yaşamak için konuta, arabalarını sürmek için benzine yani petrole ihtiyacı var ve hisse senetlerinin değeri temsil edilen şirketlerin katkılarına dayanıyor. Altının kullanım alanlarına bakıldığında; en büyük kullanımı lüks ürünlerde. Yıllık altın arzının çoğu mücevher yapımında kullanılıyor. Bu oran yüzde 78 düzeyinde. Elektronik, tıp ve dişçilik dahil olmak üzere diğer endüstriler için de yaklaşık yüzde 12’lik bir kullanım var. Sadece yüzde 10’luk kısmı finansal işlemlerde kullanılıyor.

DAHA ÖNCE DE ÇIKTI VE SERT DÜŞTÜ

Altının fiyatı esas olarak herkesin yükseleceğini düşündüğü için yükseliyor. Altının daha önce 2011 ve 2015’teki en yüksek seviyelerindeki sert düşüşler de bunun kanıtlarından biri. Zirveye ulaşmasından üç yıl sonra, onsu 800 dolardan fazla düşmüş ve Aralık 2015’te ons başına 1050 dolara kadar gerilemişti. 2017 sonunda da ons başına 1300 dolara çıkmıştı. 

SOROS “EN BÜYÜK BALON” DEMİŞTİ

2010 yılında, dünyaca ünlü yatırımcı George Soros, ‘Altın en büyük balondur’ demişti. Altının gerçekçi bir fiyatın dayandırılacağı çok az temel değere sahip olduğunu söyleyen Soros, bu nedenle altını ‘kalabalıkların deliliğine’ en duyarlı yatırım aracı olarak değerlendirmişti. Altındaki manipülasyonun en büyük kanıtlarından biri de 1979-2004 yılları arasında altın fiyatlarının nadiren ons başına 500 doların üzerine çıkması. Uzmanlara göre, son dönemde yaşanan artış, finansal bir balon. Özellikle küçük yatırımcının bu nedenle altın alırken iki kez düşünmesi gerekiyor. 

<p><b >'ORUÇ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ  ZAYIFLATMAZ GÜÇLENDİRİR'<br></p><p>Orucun  bağışıklık sistemi

Koronavirüs oruç tutmaya engel mi?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü