• $8,8618
  • €10,4045
  • 500.921
  • 1384.68
28 Ağustos 2021 Cumartesi 07:35 | Son Güncelleme:

Ekonomiye güven aşısı

Ekonomiye güven aşısı

Aşılanma arttıkça ekonomiye güven de yükseliyor. Ekonomik güven endeksi ağustosta yüzde 0.7 artarak 39 ayın en yüksek değerine ulaştı. En fazla artış ise hizmet sektöründe yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan veriler aşılama arttıkça ekonomiye güvenin de arttığını ortaya koydu. Verilere göre ekonomik güven endeksi temmuz ayında 100.1 iken, ağustosta aylık bazda yüzde 0.7 artarak 39 ayın en yüksek değeri olan 100.8'e yükseldi. Endeks, Mayıs 2018'de 101,7 seviyesinde bulunuyordu.

Ağustosta ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayisi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

HİZMET TOPARLANDI

Reel kesim güven endeksi geçen aya göre ağustosta yüzde 0.1 artarak 112.2 olurken en fazla artış hizmet sektöründe yaşandı. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1.2 yükselerek 116.1'e çıkarken, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.6 artışla 110.3, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 7.1 yükselişle 92.4 değerini aldı. Tüketici güven endeksi ise yüzde 1.6 azalarak 78.2 değerine geriledi. Uzmanlar endeksin 100'ün üzerinde olmasının iyimserliği artırdığını söylediler. Ekonomik güven endeksi koronavirüs endişeleriyle Nisan 2020'de sert düşüşlerle 58.4 puana inerek tarihinin en düşük seviyesine gerilemişti.

UZMANLAR: POZİTİF SÜREÇ DEVAM EDECEK

Prof. Dr. Sefer Şener, "Pandemiye rağmen bu verinin 100'ün üzerinde gelmesi önümüzdeki dönemde makroekonomik gelişmelerin ve özellikle reel sektörün ekonomiye dönük algısının daha pozitif olacağını gösteriyor" dedi. Şener "Önümüzdeki dönem enflasyonda da ekim ayından itibaren bir iyileşme başlarsa o zaman biz yılın son çeyreğinde ekonomik güven algısının daha da pozitife dönebileceğini göreceğiz" diye konuştu.

OLUMLU GELİŞME

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ise "Karantina önlemlerinin hafifletilmesi ve aşılamanın etkileriyle beraber ekonomik açılmalar faaliyeti olumlu etkilerken, salgının geleceğine dair belirsizlik çekingenlik unsuru olmaktadır. Ancak ekonomik faaliyet yıl genelinde kuvvetli eğilimini sürdürmekte ve sektör dinamikleri pandemi öncesi seviyelere ulaşma evresinde olmaktadır" dedi.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor