• $ 5,3188
  • € 6,0349
  • 227.701
  • 103.185
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ekonomide yavaşlama başladı sanayi üretimi yüzde 2.5 düştü

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi yıllık yüzde 8.4 arttı. Aylıkta ise yüzde 2.5 geriledi. Ekonomistler 'Belirgin yavaşlama yok, asıl soğuma aralıkta' diyor. Aralık ayında yıllık endeks artışı da eksiye geçebilir...

x

Ekonomide büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi, 24 aydır kesintisiz artıyor. Toplam sanayi üretimi, kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 olan beklentilerin altında yüzde 8.4 arttı. Ekonomistler, aralıkta güçlü baz etkisi nedeniyle sanayi üretimin yıllık artış hızında yavaşlama bekliyor. Sanayi üretim verisinin ekonomik aktivitede gerçekleşmesi beklenen yavaşlamaya işaret edip etmediği konusunda görüş ayrılığında olan ekonomistler, TCMB'nin para politikasında sıkılaştırmayı sürdürmesinin etkisiyle önümüzdeki dönem yavaşlamanın belirginleşeceğini öngörüyor...
BEKLENTİLERİN BİRAZ ALTINDA
TÜİK verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2011'in Kasım ayında 2010'un aynı ayına göre yüzde 5.2 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.5 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, kasımda önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 2.9, imalat sanayi endeksi yüzde 7.6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı endeksi de yüzde 16.9 artış gösterdi.

Son 6 yılın en yüksek rakamı
BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı yazılı açıklama ile 2011 yılı Kasım ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Ergün, ''Takvim etkisinden arındırılmış endeks de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 oranında artış, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,5 oranında azalış göstermiştir. Böylece, her üç seride de 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı sanayi üretim endeksi değerlerine ulaşmış olduk'' ifadelerini kullandı.

ILIMLI BİR YAVAŞLAMA VAR
l OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: Ocak-Eylül ortalamasına bakıldığında kasım ayında alt kalemlerin endeks seviyelerinde yavaşlama olmadığı görülüyor. Dördüncü çeyrekte olması beklenen yavaşlama sinyalini henüz göremiyoruz.
l BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ:  Aralık ayında yıllık sanayi üretiminde yüzde 3 seviyesine doğru bir yavaşlama bekliyoruz.
l JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci: Kasım ayı sanayi üretim verisi ekonomik aktivitede yavaşlamanın erken kanıtı oldu. Yeni yılda yavaşlamanın daha da belirginleşmesini bekliyoruz.
l EFG İstanbul Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: Önceki iki ayda mevsimsellikten arındırılmış veri 6 puan artmıştı. Bu çok yüksek bir artıştı, biraz bunu geri aldı. Aralıkta da biraz daha geri alacağını düşünüyorum, yani çok ılımlı bir yavaşlama var diyebiliriz.

Ekim çok yüksekti, bu sayılmaz
ING Bank Ekonomisti Ömer Zeybek:
TCMB'nin ekim sonunda uygulamaya koyduğu sıkılaştırıcı para politikasının ve geçtiğimiz seneden kaynaklanan güçlü baz etkisinin gelecek verilere yansımasıyla birlikte önümüzdeki aylarda sanayi üretim verilerindeki artış hızının önemli ölçüde yavaşlayacağı düşünülebilir.

2012'de en çok altın kazandıracak
'HOCALARIN Gözüyle 2012 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması''na göre bu yıl Türkiye ekonomisini bekleyen en önemli sorun cari açık, en çok kazandıran yatırım aracı ise altın olacak. İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından yapılan araştırma, 21-30 Aralık 2011 tarihleri arasında, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlarına sahip 344 iktisat hocasıyla, online anket yöntemi ile  gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türkiye'nin mevcut ekonomik durumunu 'çok iyi'' bulanların oranı yüzde 4,7, 'iyi'' bulanların oranı yüzde 30,4, 'normal'' bulanların oranı yüzde 48,2 olurken, 'kötü'' olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 16,8 seviyesinde gerçekleşti.
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Taksim Meydanı´nda tur otobüsünde çalışan personeller ile bir arap turist arasında çıkan kavga cep t

Taksim´de Arap turistle otobüsçüler arasındaki kavga kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Hangisi gerçek hangisi yalan? Çok dikkatli bakın

İsviçre'nin ilginç kedi merdivenler

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019