İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ekonomide topuk sesleri: 4 milyon kadın işe girdi

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu son 10 yılda Türkiye’de 8.6 milyonluk istihdam artışı olduğunu bu rakamın 4.1 milyonunun kadınlardan oluştuğunu söyledi.

x

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, istihdam oranlarının artırılmasıyla ilgili büyük bir seferberlik içinde olduklarını belirterek, “Son 10 yılda Türkiye’de 8 milyon 600 bini aşan istihdam artışı oldu. Bu rakam içerisindeki 4 milyon 175 bin kişinin kadın olması, gerçekten Türkiye’ye has bir başarı hikayesi” diye konuştu.

HER ALANDA AKTİFLER 

Bakan Sarıeroğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamalarda AK Parti iktidarının kadın konusunu her zaman siyaset ve ideolojiler üstü bir bakış açısıyla değerlendirdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinden kadınlarla ilgili devrim niteliğinde çalışma, uygulama ve yasalara imza attıklarını dile getiren Sarıeroğlu, şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz aşamada kadınlar hayatın her alanında daha aktif, daha etkin şekilde yer alıyor. Başta anayasamız olmak üzere iş kanunlarımızda, sosyal güvenlik mevzuatlarımızda, Medeni Kanunumuzda, aileyle ilgili mevzuatlarımızda, ceza kanunlarında çok ciddi düzenlemeler yaptık.” Bakan Sarıeroğlu, kadınları kalkınmanın temel hedefi olarak gördüklerini dile getirerek, “Türkiye’nin büyük hedefleri var. Ülkemiz, kadınların hayatın her alanında daha da aktifleşmesiyle bu hedeflere ulaşmada daha hızlı yol alacaktır” ifadelerini kullandı.

2023 HEDEFİ YÜZDE 41

 Kadınların iş gücüne katılım oranının şu anda yüzde 33,8 olduğunu anlatan Sarıeroğlu, “2023 yılı hedefimiz yüzde 41. Bu hedefe ulaşmak için Ulusal İstihdam Stratejisi hazırladık. Çok çeşitli program ve uygulamalarımız var, istihdam teşviklerimiz var, mesleki eğitim kurslarımız var” dedi.

Bakanlığın % 40’ı kadın

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlık ve bağlı birimlerinde kadın çalışanların önünü açtıklarını belirterek, “Bakanlığımızın merkez, taşra, yurtdışı ve döner sermaye teşkilatlarındaki toplam 2 bin 376 personelin 939’u kadın çalışanlardan oluşuyor. Bu sayı da yaklaşık yüzde 40’a tekabül ediyor. Amacımız bu oranı daha da artırmak” diye konuştu.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Tunceli-Erzincan sınırında iki tavşanın yol üstünde kavgası görüntüledi, o anlar tatlı enstantaneler

Tavşanların kavgası kamerada

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İşte kozmonotlar için geliştirilen 'uzay tabancası'

Hürjet'in mock-up'ı boy gösterdi

En Çok Okunanlar