• $7,5615
  • €8,9972
  • 412.178
  • 1550.21
30 Ağustos 2012 Perşembe 10:38 | Son Güncelleme:

'Dünyanın parası' olmaya hazırlanan yuana Avrupalılar da 'hayır' diyemedi

'Dünyanın parası' olmaya hazırlanan yuana Avrupalılar da 'hayır' diyemedi

Krizle birlikte itibarını da kaybeden doların tahtına Çin yuanı geçiyor. Dünyanın en büyük üreticisi olan Çin, son birkaç yıldır Asya ülkeleriyle olan ticaretinde yuan kullanıyordu. Şimdi de Avrupalı şirket ve bankalar yuan'ı tercih ediyor. Dünyada Çin dışında her gün 2 milyar yuanlık ticaret yapılıyor. Yuan kullanarak avantaj sağlayan Avrupalılar, Çin'den finansal altyapısını güçlendirmesini istiyor

Dünya Bankası'nın 2011 yılında yayımladığı rapordaki öngörüler gerçekleşiyor. Banka'nın 'Yeni Dünya Ekonomisi' adlı raporda 'Gelecekte dolarla birlikte Çin para birimi yuan ve Euro Bölgesi'nin ortak para birimi euro da, rezerv para olarak kullanılmaya başlanacak' denmişti. Raporda ayrıca 'Dolar, 2025'ten itibaren uluslararası ticarette tartışmasız konumunu kaybedecek' öngörüsünde de bulunmuştu. Ünlü ekonomistler de 'Dolar nasıl bir anda dünya ticaretinin en önemli para birimi olduysa, yakında tahtını yuana bırakacak' savını içeren çok sayıda makale yayınlamıştı.Bu öngörü son iki yıldır gerçeğe dönüşüyor. Son olarak Avrupa da yuanı kullanmaya başladı.
2011 yılında Çin, aralarında Malezya, Ukrayna, Arjantin, Güney Kore'nin yer aldığı 10'dan fazla ülkeyle ticarette dolar yerine yuan kullanıyordu. Japonya ile de anlaşma imzalayarak ulusal para birimlerini kullanmaya başladılar. İran'dan da petrolü yuan karşılığında alıyor.  

FİYAT AVANTAJI SAĞLIYOR
Bu trendin dışında kalamayacağını farkeden Avrupalılar da yuanı kullanmaya başladı. Deutsche Bank Döviz İşlemleri Direktörü Frank Scholler, üç ülkede, Çin'le ticaret yapan 102 şirketle görüşerek hazırladığı araştırmayı referans vererek, 'Yuan üzerin ticaret yapan Avrupalı şirketler Çinli işadamlarıyla olan iş görüşmelerinde ürün fiyatları üzerinde yaklaşık yüzde 4-5 oranında fiyat avantajı sağlıyor' dedi.

FATURALARIN % 20'Sİ YUAN ÜZERİNDEN
ARAŞTIRMAYA göre, Çin'le ticaret yapan şirketlerin yüzde 20'si faturalarını da yuan üzerinden kesiyor. Scholler'e göre, Avrupalı şirketlerin yuanı tercih etmesinin bir nedeni uluslararası eğilimin bir yansıması. Scholler, 'Dünyada Çin dışında her gün 2 milyar dolar değerinde ticaret yuan üzerinden yapılıyor. Bu hacim son 15 ayda iki katına çıktı' ifadelerini kullandı.

428 MİLYAR EUROLUK TİCARET VAR
AVRUPALI şirketler yuanı kullanarak daha fazla Çinli tedarikçiyi çekiyor ve ürünlerin kolaylıkla satın alınmasını sağlıyor. Zira 2011 yılında, Çin ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin karşılıklı ticareti bir önceki yıla kıyasla 30 milyar euro artarak 428,3 milyar euroya yükseldi. AB'nin Çin'e ihracatı da yüzde 20 arttı.

<p>Cumhurbakanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye - ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Kal

'NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek'

Çinli dev akıllı telefon markası Türkiye'de test üretimine başladı

Osmanlı'da sofra adabına dair ilginç bilgiler

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları! Anlamlı, en güzel Kadınlar Günü sözleri!